Yaşam

Hayvan Sahiplenmenin Sağlık Üzerinde 6 Faydası

Hayvan Sahiplenmenin Sağlık Üzerinde 6 Faydası nedir? Hayvanlar, kişilerin en sadık can dostlarıdır. Sadece psikolojik olarak değil, sağlık üzerinde de olumlu etkisi vardır. Peki Hayvan sahiplenmenin sağlık üzerinde 6 faydası nedir?

Hayvan sahiplenmenin sağlık üzerinde 6 faydası nedir? Sorusu evcil hayvan sahibi olan ve evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırma konusu haline gelmektedir. Kedi, köpek, kuş… Herhangi bir Hayvan sahiplenmek Sadece sahiplenilen hayvan için değil, sahiplenen kişi için de faydaları bulunmaktadır.

Hayvan Sahiplenmenin Sağlığa Olan 6 Etkisi

Hayvan sahiplenmenin sağlığa olan 6 etkisi maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

  • Depresyon, pek çok kişinin yaşadığı bir duygu durum bozukluğudur. Depresyona çeşitli durumlar sebep olabilir. Bir hayvan sahibi olmak depresyona en iyi gelen şeylerden birisidir. Hayvanlara sevmek, onlara dokunmak kişilerin vücudunda olan serotonin hormonunun salgılanmasına sebep olduğu için oldukça faydası vardır. Ayrıca yalnızlık hissinden de kurtarmaktadır.
  • Hayvan sahiplenmenin alerjiyi önlemesi de pek bilinen bir şey değildir. Hatta genellikle kişiler alerjiye neden olduğu gerekçesi ile hayvan sahiplenmekten çekinirler. Fakat durum tam tersi olup, kişilerin alerjiye karşı dirençli olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Tansiyonun dengelenmesi de sahiplenilen bir hayvan tarafından mümkündür. Özellikle onları göğüs hizasında sevmek ve sarılmak tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır.
  • Bilimsel araştırmalara göre hayvan sahibi olmak kalp hastalıklarına oldukça iyi gelmekte ve kalp krizine yakalanma oranını düşürmektedir. Sağlığa olan bu etkisinden dolayı bile zaman kaybetmeden hemen bir hayvan sahibi olmak gerekmektedir.
  • Bazı hastalıkların erken teşhisi için kedi ve köpek sahiplerinin çok şanslı olduğu bilinmektedir. Sezgileri oldukça güçlü olduğu için bazı hastalıkları erken teşhis edebilmektedirler. Böylece hastalıklardan daha hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olacaktır.
  • Hayvan sahiplenmenin sağlık üzerinde olan etkisi denilince akla gelen bir diğer şey strestir. Stresten korunmanın en etkili yolu hayvan sahiplenmektir.

Hayvan sahiplenmenin sağlık üzerinde olan 6 faydasının yanı sıra sorumluluk sahibi olmak, dostluk kavramının pekişmesi, empati duygusunu gelişmesi ve duyarlılık kazanma açısından da olumlu katkılar sağladığı bilinmektedir. Bu yüzden zaman kaybetmeden bir hayvan sahiplenmek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu