Eğitim & Kurs

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim!

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Adalet Bakanlığı tarafından tutulan istatistikler çerçevesinde on beş ila on yedi yaş arası dönem çocuklarının suça karışma olasılığı yüksek olarak yer almaktadır. Özellikle de işlenen suçlar arasında hırsızlık ile cinsel taciz ve gasp ön sıralarda yer almaktadır. Günümüzde görev yapan öğretmenlerin hemen hemen büyük çoğunluğu, ilgisiz olarak görevlerini sürdürmektedir. Öğrencisi ile yeteri derecede ilgilenememektedir. Bunun altında birçok sebep yatmaktadır.

Lise Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Eğitim öğretim sisteminin yol açtığı sorunlar başta olmak üzere, dersliklerin haddinden fazla öğrenci içermesi, öğretmenlerin kendi içlerindeki sorunlar gibi nedenler, bu durumu tetikleyebilmektedir. Bu dönem öğrencileri, yoğun olarak kendilerini okul dersleri dışındaki yaşama yönlendirmektedir. Kendilerine iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı öğretecek ve rehber olacak insanların olmaması, arzularının ve nefsinin peşinden koşmasına sebep olmaktadır.

Teknoloji Konusunda Kontrolsüz Bağımlılık

Bu dönem çocuklarında özellikle kontrolsüz bir şekilde teknoloji bağımlılığı gözlemlenmektedir. Ayrıca hem sosyal medya etkisi hem de meşhur olma arzusu, bu dönem çocuklarının utanma ve mahremiyet duygularını fazlasıyla azaltmaktadır. Lise öğrencilerinde de özellikle; hem cinsellik hem alkol hem şiddet hem uyuşturucu kullanımı hem de özenti, fazlası ile artış göstermektedir.

Bazı öğrencilerin içe kapanık halleri sebebiyle hiçbir arkadaş gurubuna katılmadığı görülmektedir. Bu öğrencilerin saatlerce bilgisayar başından kalkmamakta ve oyun müptelası olmaktadır. Lise dönemine erişen çocuklar, bilgisayar içerisinde gördüğü şiddete dahi özenebilmektedir. Dijital dünyanın kötü insanları tarafından rahatlıkla kandırılabilmektedir. Özellikle bilinçsiz akıllı telefon ve internet kullanımı görülen gençler, ya cinsel istismar ile kandırılma ya da yaşına ve gelişimine göre uygun olmayan zararlı bilgilerin edinilme gibi nedenlere maruz kalabilmektedir.

Anne Babalarından Kopan Çocuklar

Anne ve babaları, bu dönemdeki çocukların ihtiyaçlarını temin etmektedir. Ancak çocukları ile çok fazla ilgilenip onları takip etmemektedir. Anne ve babaların çocukları için yaptıkları belki de tek ortak şey, çocuklarından üstün başarılar beklemektir. Çocuklarının sadece garip davranışlarına tepki gösteren anne ve babalar, evlatlarının büyüdüklerini ise bir türlü kabul etmemektedir. Onlara birer yetişkin gibi değil de, çocuk muamelesi yapmaktadır. Sorunları ile de fazla ilgilenmektedir. Karnesinde zayıf olduğu yahut ta okul ile alakalı bir sorunun çıktığı dönemlerde çocuklarını hatırlamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu