Teknoloji

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı!

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı! Tüm dünyaca aktif olarak kullanılan uygulamalarda gizli olduğu bilinen mesajların okunduğu ortaya çıktı. İşte merak edilen detaylar..

Gizli Bilinen Mesajların Okunduğu Ortaya Çıktı! Herkes tarafından oldukça merak edilen konuyu sizler için ele aldık. Gizli bilinen mesajların okunmasıyla ilgili merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

iMessage

Uygulama mesaj içeriklerini sınırlı bir şekilde göstermektedir. Ayrıca tebligat sayesinde temel düzeyde abone bilgileri alınabilmektedir. İstihbarat erişimi noktasında alınan karar ile hedeflenen numaraya dair son yirmi beş günü kapsayan görüşmeler görüntülene bilmektedir. Kalem kaydı şeklinde herhangi bir bilginin sunulmaması gözlemlenmektedir. Arama emri doğrultusunda hedef cihazın yedeklediği tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca kullanıcı iCloud kullanıyor ise şifrelemeye dair anahtarları da ilgililere verilebilmektedir. Şayet hedefte bulunan iCloud içerisinde mesajlar etkinleştirildi ise buradan dahi mesajlar alınabilmektedir.

Line

Bu uygulama tarafından mesaj içeriklerinin en fazla bir hafta süresi ile sınırlı olarak ilgililere gösterildiği görülmektedir. İnsanların yahut ta kurban veya şüphelinin telefon numarası ile profil fotoğrafı ve elektronik posta adresi gibi kayıt bilgilerine, yetkililere verilmek üzere ulaşılabilmektedir. Ayrıca insanların ya da şirketlerin kullanım bilgileri rahatlıkla alınabilmektedir.

Signal

FBI kayıtlarına göre Signal uygulaması mesaj içeriklerini vermemektedir. Sadece kullananın kayıt yaptırdığı gün ile saat bilgisi verilmektedir. Ayrıca yetkililer tarafından sorgulanan kullanıcının en son ne zaman uygulama dahilinde çevrimiçi olduğuna dair bilginin verildiği görülmektedir.

Telegram

Telegram uygulaması da, kayıtlarda yer aldığına göre mesaj içeriklerini vermemektedir. Ayrıca hiçbir iletişim bilgisi sunulmaması, FBI ile alakalı belgeler içerisinde görülmektedir. Herhangi bir şahsın yahut ta doğrulanan terörist soruşturması kapsamında ip adresi ile telefon numaraları ancak ilgili yetkililere sunulabilmektedir.

Threema

Uygulamanın ele geçirilen belgelerde hiçbir şekilde mesaj içeriği vermediği görülmektedir. Sadece kullanıcıya dair telefon numarası ile elektronik posta adresinin HASH bilgileri, uygulamayı kullananın bu bilgileri vermesi durumunda yetkililere sunulmaktadır. Kullanıcının Push hizmeti kullanması durumunda Push tokken verilmektedir. Ayrıca kullanıcıya dair public key de sunulmaktadır. Saat bilgisi yer almaksızın kayıt olunan tarih verilmektedir. Kişinin saatsiz olarak son giriş yaptığı tarih de yetkililere arz edilmektedir.

WhatsApp

Uygulamanın sınırsız bir şekilde mesaj içeriği verdiği net bir şekilde görülmektedir. Tebligat ile aboneye dair temel bilgiler sunulmaktadır. Arama emrinin bildirilmesi, kişinin rehberinde kayıtlı olan insanlar ile hedef şahsın kimlerin rehberinde kayıtlı bulunduğuna dair bilgiler de yetkililere verilebilmektedir. Ayrıca kalem kaydı dahilinde her on beş dakikada bir mesajların hedef ve kaynak bilgisi şeklinde sunulduğu gözlemlenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu