Güzellik

Makyaj Yapmak Cilde Zarar Verir mi? Zararsız Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Yapmak Cilde Zarar Verir mi?

 

Güzellik ürünlerinin yaygınlaşması ve özellikle bayanlarda makyaj akımının yaygınlaşması ile makyaj ürünleri ve bu ürünlerin üretim alanlarının gelişmesi söz konusudur. Bir soru yönetecek olursak makyaj neden yapılır sorusunun aslında gayet masum bir cevabı bulunuyor. Güzelliğe samimilik ve duruluk katmak için. Makyaj ürünleri insanların ciltlerinde zarar veriyor gibi cümleleri elbette sözlerde duymuşsunuzdur.
Bu cümleler tüm makyaj ürünleri için söylenemez ve hatta çoğu makyaj ürünlerinde cilt dostu, kayganlaştırıcı ve besleyici maddeler bulunuyor. Bu maddelere, aleovera, argan yağı, kil hamuru gibi maddeler örnek verilebilir. Makyaj iş sektörlerinde en çok dizi ve film sanayinde kullanılmakta. Makyaj dediğimizde hepimizin aklına ilk başta güzelleşme ürünleri, ruj, pudra, fondoten vs. Geliyor fakat makyajda yara, kesik gibi makyajlar da mevcuttur. Bu makyaj çeşitleri de dizi ve film sektöründe kullanılmakta. Makyaj ürünlerinde yaş sınırı 12-55 olmalıdır. Bu yaş aralığının dışındaki yaşlardaki insanların ciltleri yıpranmaya veya kolay etkilenmeye elverişli olduğu için makyaj yapılması sakıncalı olacaktır. Elbette metabolizmanız ve cildinizin sağlık seviyesine bağlı olarak makyaj yapabilirsiniz. Makyajın zararı vücudumuzda, göz veya herhangi bir yaradan direkt teması yoluyladır. Cilt ile temasında çok fazla bir zararı olmayacaktır. Direk temasında ise makyajlı iken ağlamak gözyaşlarıyla birlikte göze makyaj kalıntılarını taşıyabilir. Buda hem göz sağlığımızı hem de cilt sağlığımızı bozabilir.
Makyaj ürünlerinin temizlenmesi esnasında kolonya veya alkol kullanılması yerine makyaj temizleme pedlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Pedlerin kullanılmaması durumunda makyaj kimyasallarla tepkimeye girip cildinize kalıcı hasarlara verebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu