Sağlık

Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Türkiye de her 8 kadından birinde, yaşam süreçlerindeki bir dönem aralığında meme kanserinin geliştiğini araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Meme kanseri her kadının kabusudur fakat korunmak büyük oranda korunmakta mümkündür. Çok basit yöntemler ile korunabilmektedir. Bol bol sebze meyve tüketmek ve hafta 150-160 dakika civarı egzersiz yapmak bu basit yöntemlerin başında gelmektedir.

Anne Olma Zamanını Uzatmayın

Doğum yapmak, hatta 30 yaşından önce bir doğum yapmak meme kanseri tehlikesini azaltan faktörlerden biridir. Her doğum yaptığınız da bu risk faktörü %7 azalarak bu tehlikeden de sizi uzaklaştıracaktır.

Bol Bol Bebeğinizi Emzirmek

Meme kanseri genel de 50 yaşından itibaren görülmektedir fakat genç dönemlerinde de görülebilen meme kanseri olan kişiler de mevcuttur. Aile de meme kanseri olan bir kişi var ise diğer kadınlarda da bu risk faktörü artmakta olduğunu bilmemiz gerekir.

Bebekleri bol bol emzirmek koruyucu bir etki yaptığı görülmüştür. Bebekleri emzirmek %4 olarak risk faktörünü azaltacaktır.

Fazla Kiloları Bırakın Formunuzu Koruyun

Aşırı kilolu olmak ve obezitelik meme kanseri riskini arttıran faktörlerden biridir. Aşırı kilolu insanlar da kandaki cinsiyet hormonlarında büyüme, bel çevresinde kalınlaşmalar görülür. Bu faktörler meme kanserine davetiye çıkarır. Özellikle menopoz döneminden sonraki alınan aşırı kilolar bu riski arttıran nedenlerden biri olacaktır. Östrojen hormonunda yağlanma oldukça bu risk oldukça artar.

Kontrol Şart

Kadınların 40 yaşından sonra düzenli bir şekilde mamogrofi ve doktor kontrollerinin yapılması önerilir. Oluşabilecek herhangi bir tehlike de erken teşhis çok önemli olacaktır.

Hergün Merve Sebze Tüketimi

Günde 5-6 porsiyon meyve sebze tüketimi sizi çok iyi etkileyecektir. Meyve sebzelerdeki antioksidanlar sayesinde riski azaltmış olursunuz. Meyve sebze ile meme kanserine böylelikle engel olabiliriz. Kırmızı et tüketiminde de sınırlar getirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu