Sağlık

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Püf Noktası!

Kış ayları içerisinde belki de farkında olmadan alınacak olan kiloların asıl nedeni enerji dengesini sağlayamamaktır. Bu anlamda hemen hepimizin aklına şu soru takılmaktadır. Metabolizma hızımızı nasıl artırabiliriz?

Kış mevsiminde metabolizmanızı hızlandırmanın püf noktalarını şöyle paylaştı:

Kahvaltı edin

Hızlı bir metabolizma elde etmek için düzenli beslenmek gerekir. Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı ederek metabolizmayı arttırabilirsiniz.

Ara Öğünler

Metabolizma hızının azalmasının en büyük nedenleri arasında, düzensiz beslenme alışkanlığı bulunmaktadır. Ara öğünleri atlamamanız gerekir.

Su İçin

Havaların soğuması ile beraber unutmaya başladığınız su ihtiyacınızı hatırlamanız gerekir.

Çay

Zencefil ve tarçın genel olarak vücut sıcaklığını yükseltmekte ve metabolizma hızını arttırmaktadır. Ayrıca C vitamininden zengin olan limonu eklediğiniz zaman hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yeşil yapraklı Sebze Tüketin

Değişen hava durumlarına en iyi şekilde uyum sağlamak için vücut direncinizi arttırmanız gerekmektedir. C vitamini vücut direncinizin arttırmanıza yardımcı olmaktadır.

Gıda Tüketimi

Kalorisi yüksek olan besinler vücudunuzda yağ olarak depolanmaktadır. Yaşadığınız açlıklarda mevsim meyvelerinden tüketebilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çayın içerisinde yer alan kafein sayesinde sinir sistemi ile beyni etkileyerek kalp atış hızını ve metabolizmayı hızlı hale getirmektedir.

Badem Tüketimi

Magnezyum, bakır ve yağ konusunda son derece zengin olan bademin sindirilmesi için vücudun daha fazla enerji harcamasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda metabolizma hızınız artmaktadır.

Tuz Tüketimi

Günlük tuz tüketiminizi bir çay kaşığı ile sınırlandırmaya özen göstermeniz gerekir.

Fiziksel Aktivite

Havaların soğuması nedeniyle spora ara vermeniz için bir neden olmaması gerekir. Eğer herhangi bir spor dalıyla ilgilenmiyorsanız kısa yürüyüşler yaparak kalori yalabilirsiniz. Sizde metabolizmayı hızlandırmanın 10 püf noktasını uygulayarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu