Moda

Milenyum Modası Hakkında Merak Edilenler!

Milenyum Modası Hakkında Merak Edilenler! Moda belirli zaman aralıkları kendini gösteren değişim ve geçici yenilik olgusu olmaktadır. Bir toplumun beğenilme isteği ve yenilik düşüncesine göre oluşmaktadır.

Milenyum Modası Hakkında Merak Edilenler! Moda kavramında; kıyafet, ayakkabı aksesuar kozmetik mobilya gibi çeşitli nesneler olmaktadır. 2000’li yıllarda Milenyum modası kavramı ile insanların giyim tarzları ev yaşantısı farklı boyutlara ulaşmıştır.

Milenyum Modası 

Daha tatlı moda anlayışlarının oluştuğu bu dönem kıyafet açısından eski ile yeni bir araya getirmektedir. Vintage mağazaları yükselişte geçerek parlak disko tarzı renkli tişörtler, kaygan taytlar ve dokumalı işlemeli kumaşlar göze çarpan parçalar olmaktadır. 2000’li yıllarda moda olan hip pop şarkıları modaya bol salaş pantolonlar, eşofmanlar ve kapşonlu sweatshirtler, Bol kot ceketler, aksesuar olarak zincir ve bandana gibi nesneler kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca deri ceketler büyük camlı gözlükler renkli aksesuarlar kullanılırken, Converse tarzı ayakkabılar bu dönemi yansıtmaktadır. Kot pantolonlarda dar kalıplar, İspanyol paça, boru paça kesimler, 1980’lerde moda olan taytlar tekrar kullanılırken Bohem tarzı işlemeli penyeler, pançolar uzun kalem etekler insanların kıyafetlerini oluşturmaktadır. Milenyum modası eski ve yeni arasında kalan karma bir dönem gibi gözüke bilmektedir.

1980’li yılların esintilerine daha çok rastlansa da 60’lı ve 70’li yıllarda oluşan Bohem havası botlara ve kemerlere, kovboy filmlerindeki artistlerin giydiği kıyafetlerden de oluşmaktadır.2000’li yıllarda kapri pantolonlar; üstü açık sandaletler ve topuklu ayakkabılar ile kombin olarak giyilmiştir. 2000’li dönemlerde 90’lardan çıkıldığı için etkileri sürerken 80’lerin romantik havası neon renkler, saç bantları, dar pantolonlar hit haline gelmektedir. Değişik müzik gruplarının giydiği kıyafetler modayı bu dönemde etkileyerek kıyafetlerde kendini göstermektedir. Modacılar ortak kararlar alarak bu dönemi renkli ve canlı tonlarla belirgin hale getirmektedir. Elbiseler, tişörtler, etekler çiçek desenleri ile çoraplarda ekose büyük çizgiler, ceketler ise kısa ve dar olarak kullanılmaktaydı. Genç kızlarda abiyelerde kısa dar tişörtlerde kamufule etmek için bolero aksesuar görevi görmektedir.2001 yılında kadınlar arasında bol kesim pantolonlar düşük bel taşlanmış kotlar gözükmektedir. 2002 yıllarında oryantal rüzgarının akımıyla Hint kıyafetleri gündeme gelmiştir. 2003 yıllarında beyzbol modeli tişörtler trend haline gelmiştir. Bu dönemde dantel ve şifonlar çiçek desenleri küçük ceketler karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde ise pandeminin etkileri ile birlikte spor kıyafetler, şişme mont ve yelekler tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu