Moda

Moda Kuramları ve Moda Eğilimleri Hakkında Her Şey!

Moda Kuramları ve Moda Eğilimleri Hakkında Her Şey! Moda en genel manasıyla değişimi ifade eder. Çoğunlukla giyim ve aksesuar ile ilişkilendirilen bu kavram, aslında insanları bütün halleriyle kapsamakta olan bir olgudur.

Moda Kuramları ve Moda Eğilimleri Hakkında Her Şey! Modanın genel tanımı ise şöyledir: Herhangi bir zamanda görünebilir olan, zamanla bireylerin oluşturduğu grupla ya da sosyal sistemle değişen, özel maddi ya da maddi olmayan fenomenlerde kültürel olarak desteklenen anlatım biçimine moda denir.

Moda Kuramları

5 ana başlık altında toplanan moda kuramları şunlardır; tabana inme ya da sınıf farklılığı, kolektif seçim, değişen erojen bölgeler, kitli pazarı ve alt kültür etkisi moda kuramıdır. Tabana inme ve sınıf farklılığı kuramı; moda döngüsünün tüm işlemler içindeki takibi ve sınıflar arası hareketini inceleyerek yeni modalar üretme sistemine dayanır. Kolektif seçim kuramı; tabana inme ve sınıf farklılığı kuramına zıt bir kuramdır ve bireylerin beğenilerinin kesiştiği bir seçim süreci olarak görülmektedir. Değişen erojen bölgeler kuramı ise; moda döngüsünün cinsel imalara bağlı olarak değiştiğini savunan kuramdır. Kitle pazarı kuramı; kitlelerin üretimlerinin kitle iletişim araçlarıyla birleşerek, yeni tarzın ya da tarzların tüm sosyo ekonomik sınıflar tarafından bilinir olduğunu savunmaktadır. Alt kültür etkisi kuramı ya da diğer ismiyle tavana tırmanma kuramı; toplumdaki azınlık grupların, gençlerin ve müzik türlerinin modayı etkilemesiyle yeni modanın bunlar aracılığıyla geniş kitlelere ulaştığını savunur.

Moda Eğilimi Nasıl Belirlenir

Beğenilerdeki uzun ya da kısa vadeli olan tüm değişimler moda eğilimlerini meydana getirir. Moda eğilimleri genellikle sezon içinde meydana gelen eğilimleri ortaya çıkarmak amacıyla anket, toplumda bulunan değişik kesimler ile görüşme, kumaş stokları hakkında bilgi alma, mali durumlar hakkındaki raporlar ve dünyadaki gelişmeler gibi birçok konu ile alakalı araştırmalar yürütülmektedir. Bu araştırmalar ise moda eğilim analizi yapan şirketler tarafından çizelgeler hazırlanarak, moda üretimi yapan şirketlere satılmaktadır. Bu sayede eğilim belirlenmiş olur. Moda eğiliminde önemli görülen görünüm unsurları ise renk, kumaş, baskı, siluet, aksesuar ve kesimlerden oluşmaktadır. Bu bütün durumlar seneden seneye değişiklik gösterir. Ayrıca moda eğilimleri; uzun vadeli moda eğilimi ve kısa vadeli moda eğilimi olmak üzere ikiye ayrılır. Yanı anlaşılacağı üzere kalıcılık süresi de moda eğilimini belirleme aşamasında kullanılan önemli faktörlerden birisidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu