Güzellik

Pedikür Yapmanın İncelikleri

Pedikür, ayak bakımı anlamına gelir. Gün içerisinde sürekli ayaklarımız ayakkabı içerisinde kapalı kalır. Özellikle kış aylarında bu durum daha sık yaşanır. Bu nedenle de en fazla bakıma ihtiyaç duyulan bölge ayaklar olur. Ancak kadınların bakım konusunda en ihmal ettikleri yer de ayaklarıdır. Pek çok kadın ayaklar ayakkabı içerisinde kaldığı için onlara yeterince özen göstermez.

Güzellik bir bütün şeklinde ortaya çıkar. Güzel görünmek için hem sağlıklı hem de bakımlı olmak gerekir. Kusursuz bir gözeliğe sahip kadınlar da bu noktada ayak bakımlarına dikkat etmelidir. Sizler için ayakları kusursuz bir hale getiremeye yardımcı olan pedikür yapmanın inceliklerini yazdık. Bu sayede evde birkaç basit malzeme ile ayak bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Pedikür Yapımı

  • Kadınların pedikür yapımı ilk adımı, ayakları pedikür için uygun hale getirmektir. Bunun için öncelikle ayaklarınızda bulunan ojeyi temizleyin. Daha sonra ayaklarınızı ılık su olan bir kabın içerisinde ortalama 5 dakika bekletin. Ayaklarınızın her tarafının su içerisinde olduğundan emin olun. Bu sayede ayaklarınız işlem yapmaya hazır hale gelir.
  • Size özel bir tırnak makası ile tırnaklarınızı istediğiniz boyuta getiririn. Bu aşamada tırnaklarınızın çok kısa ya da çok uzun olmamasına dikkat edin.
  • Tırnaklarınızı kestikten sonra bazı yerlerdeki sivrilikleri törpü ile düzeltin. Törpü sayesinde tırnaklarınızı istediğiniz şekle getirebilirsiniz.
  • Topuk törpüsü kullanarak ayaklarınızdaki ölü deriyi temizleyin. Bu aşama sonrasında ayaklarınızın canlı bir görünüm elde ettiğini göreceksiniz. Daha sonra ayaklarınızı tekrar suyun içerisinde birkaç dakika bekletin.
  • Ilık suda bekleyen ayaklarınız yumuşadıktan sonra, tırnak etlerinizi temizleyin. Bu uygulama esnasında tırnak etlerinizi daha kolay bir şekilde kesebilmeniz için kütikül kesiciyi ıslatmanız önerilir.
  • Tırnak etlerinizi de temizledikten sonra ayaklarınızı tekrar ıslatın ve en sonunda kurulayın. Bu sayede de etkili bir pedikür uygulaması sağlamış olursunuz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu