Sağlık

Rsv Virüsü Yeni Doğan Bebekleri Tehdit Ediyor

İnsanların tedbirsizliği, kar yağışının az olması ve havaların çok soğumaması durumuyla birleşince ortaya birçok sorun çıkabiliyor. Respiratuar Sinsityal Virus olarak bilinen RSV virüsü de bunlardan birisi ve hızlı şekilde yayılan bu virüs, hastalıkların iyileşmesin geciktirmesi ile günceme geliyor. Özellikle de bebeklerde bu virüsü görmek mümkün olduğundan ayrıca önlem almak gerekiyor. Prematüre bebekler, yeni doğanlar, bu virüsten en çok etkilenen yaş grubu… Araştırma sonuçları da bu risk grubunu destekler nitelikte; öyle ki %90 civarında hasta ilk iki sene içinde bulaşıcı bir virüsle mücadele ediyor.

Ölümcül Olabilir

Yeni doğan ve prematüre bebeklerde RSV virüsü ölümcül olabiliyor. Bunun da temel nedeni henüz bağışıklığın gelişmemiş olması ve doğuştan kalp rahatsızlığı riskinin olması…  Yani virüs, hastalık riski taşıyan bebeklerde ciddi sorunlara yol açabiliyor ve hızla yayılarak bağışıklığı çökertmesi nedeniyle ölüme bile neden olabiliyor. Virüsün kesin tedavisinin olmaması, bu durumun temel nedeni ve ilerleyen dönemlerde yenilenerek tekrar bebeği etkisi altına alma riski de bulunuyor.

Hangi Önlemler Alınmalı?

RSV’den korunmak için yapılması gerekenler bebeğinizin önceden sorunla karşılaşmaması bakımından kritik bir öneme sahiptir. İnsandan ya da eşyalardan bile temas sonrası geçebilen bu virüs için uzmanlar şu önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor:

  • Özellikle salgın dönemlerinde yeni doğan bebeğinizi ev içinde ya da dışarıda kalabalık yerlerden uzak tutmak gerekir.
  • Burnu akan, grip nezle olduğunu söyleyen ya da kendiliğinden belli olan kişileri çocuğunuzdan uzak tutun. Elle temas bile virüs için yeterli zemindir.
  • Bebeğinize dokunmadan önce kendi ellerinizi temizleyin
  • Rutin şekilde ev içerisini havalandırın. Hava soğuk bile olsa önlem alarak bunu yapın.
  • Eğer risk büyükse maske kullanın.
  • Bebeklerinizi öptürmeyin, öpmeyin, özellikle yeni doğan ve prematüre bebeklerde buna ayrıca önem verin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu