Sağlık

Prematüre Bebek 3 Yılda Yaşıtlarına Yetişiyor

Günümüzde erken doğanlara bilindiği üzere prematüre bebek adı verilmektedir. Bu bebekler yaşıtlarına oranla daha küçük olup daha zor bir şekilde yaşamaktadırlar.

Prematüre bebekler son zamanlarda erken doğan bebek olaylarıyla çok sık karşımıza çıkmaya başlamıştır 27 ve 28 haftalardan sonra durmakta olan bebeklerin yüzüstü artarken bu olay resmi bir durum haline gelmektedir. Yapılan sonuçlar üzerine Prematüre doğan bebekler eğer bir kilo üzerinde doğduysa genel olarak yaşama tutunabilmektedir. Fakat günümüzde 27 haftadan önce doğan bebeklerin yaşama olasılığı pek fazla olmamaktadır.

Bilinen bir gerçeğe göre prematüre bebek 3 yılda yaşıtlarına yetişiyor. 27. haftaya kadar riskli bir doğum ihtimali bulunan bu bebeklerde genelde organ fonksiyonları daha belirgin değişmediği için hayata katılmaları oldukça zor oluyor. Bunun yanı sıra 28 haftadan sonra bebeklerde bu risk daha da azalmış olarak akciğer gelişimini tamamlandığı bilinmektedir.

Prematüre Bebek Ne Zaman Doğarsa Yaşama Şansı Artar Mı?

Yukarıda da dediğimiz gibi 28 haftadan sonra durmakta olan bebeklerin çoğu yaşamakta olup bu bebeklerde akciğer daha rahat geliştiği için sürfaktan adı verilen bir maddeye oluşumu gerçekleşmektedir. Bu maddeler sayesinde ise bebeğin doğumundan sonra meydana gelebilecek solunum problemleri azalarak sağlığı kritik olmamaktadır. Fakat doğum haftası daha azken doğan bebeklerde organ fonksiyonları tam anlamıyla gelişmemektedir. Bundan dolayı da doğan bebeğin hayat riski oldukça yüksek olup günümüzde hemen hemen her 10 bebekten birisi erken doğumla karşı karşıya gelmektedir.

Bilindiği üzere erken doğan bebekler genelde 35-36 haftadan sonra kendi başlarına nefes almaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra bununla birlikte emme, yutma gibi birçok koordinasyonunda başlamaktadır. Bundan dolayı erken doğan bebekler de 35 haftaya kadar genelde küvez de bakım olaylara karşı karşıya gelmektedir. Bebekler en geç 3 yaşına kadar kendi yaşıtları ile aynı seviyeye ulaşabilmek tekrar kilo olarak daha küçük olsalar da çoğu aynı kiloya ulaşabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu