Ekonomi

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

Borsa analizi nasıl yapılır sorusu özellikle bu alanda yeni bilgiler edinmek isteyen kişilerin dikkatini çeken bir konudur.bilinmesi zorunlu konulardan biridir.

Alım Satım Neye Göre Yapılır

Borsada analiz demek bir anlamda alım satım işlemlerinin neye göre yapılacağını bilmek, piyasada ne tür durumlarda kar zarar edileceğini bilmek demektir.  Yani yanlış analiz sizi zarara uğratabileceği için alım satım yapmadan önce analiz yapmanız, zorunlu bir durumdur. Bir  örnekle açıklamak gerekirse hisse senedi alacaksanız önce şirket araştırması yapmak gerekir. Yani bu hisseyi aldıktan sonra olası kar durumunu düşünmeniz gerekmektedir. Burada  temel amaç, gelecek dönemlerde değer kazanacak olan hisse senetlerini bulmak ve bunlara yatırım yapmaktır. Ancak tespiti doğru yapmak için de analiz yöntemlerini iyi bilmek ve nelere göre hangi alanlarda değer artışı düşüşü olduğunu bilmek gerekir. Temel ve teknik analiz bilmek kritiktir.

Temel Ve Teknik Analiz

Borsada temel analiz yatırım yapan yatırımcılara dair değişimleri barındıran bilgileri sağlar. Yani ne tür değişimler olduğunu söyler. İşlem yaparken tüm koşullara kendinizi hazırlamak ve zararı durdurmak için bunu bilmek gerekir. En yüksek getiriyi sağlayacak hisseleri bulmak için bu aşama gerekir. Yükselmeyi etkileyen faktörlere bakılırsa:

  • Ekonomik gelişmeler
  • Sektörel ve şirketsel gelişmeler dikkate alınmaktadır. Yani hisse senetlerinin gerçek fiyatlarının bulunması da bu şekilde gerçekleşir. Bu fiyatlar da piyasa fiyatları ile karşılaştırıldıktan sonra alım satım kararı verilmektedir. Piyasa fiyatı gerçek fiyatın altındaysa alım ve üstündeyse de satım emri verilmektedir.Teel analizde güncel ekonomik siyasi gelişmelerin takip edilmesi gerekmektedir.

Borsada Teknik Analiz

 Borsada teknik analiz  geçmişteki fiyat hareketlerinin gelecekteki durumunu ön görmeyi ifade eder. Fiyat -zaman grafikleri bu analiz incelemelerinde gündeme gelir. Alıcı veya satıcıların gelecekte oluşacak benzer tepkileri tahmin edilerek kazancı engelleyen durumların giderilmesi hedeflenir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu