Yaşam

Sahte Gıdaları Tespit Etmenin Yolları Nelerdir?

Sahte Gıdaları Tespit Etmenin Yolları Nelerdir? Bir gıdanın sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız bu yazımızda siz değerli takipçilerimiz için sahte yiyecekler nasıl anlaşılır? Sorusunu ele aldık.

Sahte Gıdaları Tespit Etmenin Yolları Nelerdir? Sahte yiyecekler hayatımızın her yerinde var olan marketlerde manavlarda hatta pazarlarda satışı yapılabilmektedir. Doğallıktan uzak tamamen kimyasallar kullanılarak satışı yapılan bu besinler içerdikleri kimyasallar bakımından zararlı besinlerdir.

Bu nedenle zararlı besinlerden kurtulmak için mutlaka daha sağlıklı besinler sağlık almamız gerekir. Peki satışı yapılan bu besinleri alırken nelere dikkat etmeliyiz. Marketlerde ve manavlarda kolayca bulunabilen bu besinler hem içerdikleri besin bakımından hem de vitamin bakımından büyük zararlara neden olmaktadır. Sahte yiyecekler tespit etmek için dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir.

Sahte Yiyecekler Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle aldığınız her ürün için ayrı kokusuna, tadına ve rengine dikkat ediniz. Burada aynı zamanda her yiyeceğin de kendine ait has bir kokusu ve rengi bulunmaktadır. Burada aynı zamanda aşırı parlak ve pürüzsüz yiyecekler genellikle sahte yiyecekler olarak dikkat çekmektedir.

Eğer ürün tadına bakabileceğiniz bir ürün ise mutlaka ürünün tadına bakınız. Burada özellikle zeytin alacağınız zaman iriliğine ve rengine kesinlikle aldanmayın. Ayrıca lezzeti ne kadar yapay ise mutlaka tadına aldanarak satın alınız.

Bunun yanı sıra dikkat edeceğiniz bir başka nokta da meyve ve sebzelerin var olan büyüklükleridir. Burada yer alan ürünler ortalama büyüklükte ise aşırı büyük ve biçimleri olağanın dışında kalıp gibi olan ürünlerden kaçınınız. Burada yer alan büyüklük ise doğrudan bütününün yanı sıra bir sahtelik içermiyorsa bile bu ürüne yapılan bir hormon müdahalesidir.

Aldığınız her ürünün mutlaka bir raf ömrü vardır. Burada raf ömrü olarak olağanın dışında bir raf ömrü varsa raf ömrü uzun olan yiyeceklerden uzak durunuz. Aynı zamanda raf ömrü bakımından katkı maddesi ne kadar çok olursa bu duruma mutlaka dikkat ediniz.

Eğer yiyecekler kabuklu ise yiyeceklerin de kabuklarına mutlaka dikkat ediniz. Kabuklu yiyeceklerde kabukların sert olmasına dikkat ediniz. Bunun yanı sıra kabuklarda boya var mı buna da mutlaka bakınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu