Sağlık

Şeftaliden Gelen sağlık

Sağlığa katkısı açısından şeftalinin yararları saymakla bitmiyor. Yüz gramında yalnızca otuz dokuz kalori içeren şeftalinin orta boyunda yaklaşık yetmiş kalori bulunuyor. Şeftalinin bilinen en önemli özelliği yaşlılığı hızlandıran serbest radikallerin dışarı atılmasında kilit rol oynamasıdır.

 

Şeftaliden Gelen sağlık
Şeftaliden Gelen sağlık

Şeftalinin Yararları Nedir?

C vitamini zengini bir besin kaynağı olan şeftali ile günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde on ikisi karşılanıyor. Üstelik günde bir tane tüketmek bu oranı yakalamak için yeterli. Diğer yandan A vitaminine dönüşen beta karoten zengini de olan şeftali ile solunum sistemimize de yarar sağlıyoruz. A vitamini ile akciğer kanserine karşı bir önlem alınmış olması bir yana görme fonksiyonu açısından da önemli bir gıdadır.

Doğada zararlı meyve yoktur kanısı içinde şeftalinin yararları ise yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil elbet. Tansiyon dengeleyici özelliği ile yüksek kan basıncını düşürmeye yarayan şeftalide ortalama üç yüz miligram potasyum bulunuyor.

Şeftaliden Gelen sağlık
Şeftaliden Gelen sağlık

Şeftali ile bronzlaşmak da mümkün. Beta karotenler, akciğer kanserinin yanı sıra bronzlaşma desteği sunan şeftalinin içinde de bolca yer alıyor. Bütün bu notları size ilettikten sonra birde lezzetli bulacağınız bir tarif ile yazımızı noktalayalım.

Şeftali jölesi için; bir buçuk bardak şekersiz limonata, on gram toz jelatin, yarım limon suyu, iki adet şeftali ve üç silme tatlı kaşığı tatlandırıcı gerekiyor. Nasıl yapıldığına gelince;

Tencerede limon suyu hafif ateşte kaynatılır. Kaynayınca ateşten alınarak içine toz jelatin eklenir. Yirmi dakika bekledikten sonra tatlandırıcı ilave edilerek dörde böldüğümüz şeftalilerin üzerine dökün ve soğuk servis yapın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu