Yaşam

Yanan Tava Nasıl Temizlenir?

Beklenmedik bir şekilde ocakta unutulması üzerine yanan tavayı temizleme konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusu olabilir.

Ocakta unutulan yemek ya da gıdalar aşırı derecede pişmesi durumunda yanma söz konusu olabilir. Uzun süre tencerede yanan yemeğin tavaya yapışması sonucunda özellikle yanan tava nasıl temizlenir? Sorusu akıllara gelmektedir. Yanan tavaya zarar vermeden temizlenmesi için kullanılacak olan yöntemler bulunmaktadır. Doğru şekilde uygulama yapılması özellikle kullanıcıların tavaya zarar vermeden temizlenmesini sağlamaktadır.

Yanan Tava Temizleme Yöntemleri

Ocakta unuttuğunuz tavanın içerisinde bulunan yemeğini yanması durumunda tavaya yapışması tavanın temizlenmesi konusunda problem yaşamanıza neden olabilir. Bu durumda kullanacağınız yanan tava temizleme yöntemleri kısa süre içerisinde tavanın temizlenmesini sağlayabilir.

  • İlk olarak yanan tavanın içerisine su doldurarak 1 bardak kadar sirke konulması gerekir. Ardından kaynatma işlemi yapılır. Su kaynadıktan sonra tava ocaktan alınarak iki kaşık karbonat ile ovularak temizlenir. Bu sayede tavaya zarar vermeden kısa süre içerisinde temizlenmesi sağlanabilir.
  • Farklı yöntem denemek isteyenler için öncelikle yanlış olan tavanın dibini kaplayacak kadar su ve bulaşık deterjanı eklenmesi gerekir. Daha sonrasında tavanın Ocakta 15-20 dakika kadar kaynatılması gerekir. Bu işlem sayesinde tavanın yüzeyine yapışmış olan kısım sökülerek tavanın temizlenmesi sağlanabilir.

Uygulanacak olan son yöntemde tavanın temizlenmesi sağlanamazsa tava içerisine su dökülerek daha sonrasında yağ sökücü eklenebilir. Bu şekilde tavanın 10 dakika kadar bekletilmesi ve ardından bulaşık süngeri ve deterjan kullanılarak temizlenmesi tavada oluşan yanık sorununun çözülmesini sağlayabilir. Uygulama yapmak isteyenler yanan tavanın temizliği konusunda belirtilen yöntemleri kullanarak kısa sürede sonuç alabilirler. Davayı temizlerken kısa süre içerisinde müdahale edilmesi de özellikle oluşan yanık kısmın kalıplaşmadan temizlenmesini sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu