Sağlık

ZENCEFİL NASIL KULLANILIR?

Zencefil

U.S. Food and Drug Administration (FDA) , “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi”nin açıklamalarına göre kişinin günlük kullanabileceği oran 2 gramdır.

Zencefil üç şekilde tüketilebilir. Kuru, toz ve taze olarak.

Toz halinde kullanılan zencefil yemeklere tat vermek amacıyla kullanılır. Sindirimi kolaylaştırması açısından et ve balık ürünlerinde kullanılabilir.

Kek, kurabiye ve pastalar için harika bir tatlandırıcı özelliğine sahiptir.

Ayrıca zencefil çayının zayıflamaya da etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

zencefil

 

 

Kronik ağrılara iyi gelen ve yangıyı azaltmada da kullanılabilen zencefili yağ halinde masaj amaçlı  vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Hamilelerin bulantılarına da iyi gelen zencefil, ayrıca yola çıkılmadan içildiğinde de taşıt tutmasını önlemektedir.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki adet söktürücü etkisi olduğu da tespit edilen zencefil, hamilelikte düşüğe yol açabileceğinden Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından hamilelerin kullanması sakıncalı bulunmuştur.

Zencefilin fazla kullanılması midede ekşime, tahriş ve diğer mide sorunlarına sebep olacağından günde en fazla 2 gram kullanılmalıdır.

Taze zencefil yemeklere rendelenerek kullanılabilir.

Taze zencefilden reçel ve marmelat yapıldığınıda belirtmeden geçmeyelim.

ÖKSÜRÜK İÇİN ZENCEFİL

ÖKSÜRÜK İÇİN ZENCEFİL

Zencefilin kökü dilimlenip suda kaynatılır ve içine bal konularak içilir. Zencefil acı bir bitki olduğundan dolayı bal ile karıştırılması o acımsı tadı azaltacaktır. Günde 1-2 bardak kadar içilmesi yeterli olacaktır.

Kışın soğuk algınlığına iyi gelen zencefilin ayrıca toz halini yarım çay bardağı  ılık suyla karıştırıp içmek de yine fayda sağlayacaktır. Acı olduğundan dolayı ilk dikişte bitirmemiz gerekir  yudum yudum içersek zencefilin o acımsı tadına birkaç defa katlanmak durumunda kalırız.

Yine zencefil tozunu bir çay kaşığı  bal ile karıştırıp yediğimizde boğazlarımızı rahatlatıcı etkisi vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu