Sağlık

Vajinismus Tedavisini Ertelemeyin

Bayanların en büyük kabusudur kadın hastalıkları. Bu hastalıklar, bir kadının hayatını direkt bir şekilde etkiler ve ortaya çok büyük sorunların çıkmasına neden olur. Bu sorunların odağında bulunan psikolojik sorunlar, evlilik kurumunun bile çatlamasına, hatta yıkılmasına bile neden olabilir. Bu nedenlerle savaşmak, bu hastalıklarla mücadele içine girmek ise, yapılması gereken bir şeydir. Geç kalmak, dönüşü mümkün olmayacak olan olayların başlangıcına neden olacaktır.

Vajinismus Tedavisini Ertelemeyin
Vajinismus Tedavisini Ertelemeyin

Vajinismus Tedavisinden Utanmamalıyız

Kadın hastalıkları konusunda, ülkemizin eğitim düzeyi ve geleneklerinden kaynaklandığı düşünülen bir çekinme ve utanma söz konusudur. Bu çekinme duygusu, hastalıkların geç teşhisine neden olduğu gibi, bazı zamanlarda ne yazık ki dönüşü mümkün olmayan olayların yaşanmasına da neden olur. Bu hastalıklar arasında en yaygın olarak görülen vajinismus rahatsızlığı her 100 kadından 10’unda görülen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Tedavisini Ertelemeyin
Vajinismus Tedavisini Ertelemeyin

Ülkemizde bu rahatsızlıkla alakalı gerekli çalışmalar yapılmış ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Ama tedavi oranlarına bakıldığında ise, bu yöntemlere pek riayet edilmediği görülüyor. Nedeni, yukarıda da bahsettiğim, gelenek ve eğitim düzeyinden ileri gelen, eksikliklere bağlı olarak gelişen utanma ve çekingenlik duygusu.

Bu duyguları aşmalı ve rahatsızlığın üzerine gitmeliyiz. Vajinismus artık ülkemizde ileri boyutlarda tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık. Bu nedenle, korkmadan ve utanmadan uzman bir hekime başvurmalı ve hemen tedavi sürecini işleme koymalıyız. Sağlıklı bir cinsel hayat için, daha mutlu bir evlilik yaşamı için, tedavi sürecine katılmalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu