Sağlık

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Mide içeriğinde bulunan sıvının yemek borusuna doğru geçişi sonucunda ortaya çıkan rahatsız edici sonuçların bütünü olarak değerlendirilen reflü, günlük yaşam kalitesini azaltan bir hastalıktır. Yemek borusunun alt ucunda, mide ile borunun birleşim bölümünde bulunan özofagus süzgeci olarak da adlandırılan kastan oluşmuş ve kapak görevi yapan bölümün yapısının bozulması ile ortaya çıkar.  Yemeğin borudan mideye doğru geçişinde açılarak işlev gören kas grubu mide de yer alan özsu ve sindirilmiş yemek içeriğinin yukarı doğru hareketini önlemek amacı ile büzüşerek kapanır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içinde bozulan bu kapacık, reflü adı verilen hastalık çeşidine sebep olur.

Reflü Belirtileri Nelerdir?
Reflü Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri ve Sonuçları ile Reflü

En bilinen reflü belirtisi olarak, mide yanmasına eşlik eden asitli mide içeriğinin boğaz bölgesinde yarattığı acılı yanma hissidir. Özellikle de uyku sırasında ekşi, acı bir tatta olan mide sıvısının ağza kadar gelmesi reflü rahatsızlığının bir diğer sonucu olarak ortaya çıkan. Bir diğer reflü sorunu ise kronik öksürük olarak karşımıza çıkan boğaz bölgesi tahrişi sonucunda oluşan öksürük durumudur.

Reflü Belirtileri Nelerdir?
Reflü Belirtileri Nelerdir?

Yine mide öz sıvısının boğaz bölgesinde yer alan ses tellerine verdiği zarar sonucunda nodüller ve polipler gibi ses teli sorunları yaşanabilmektedir. Reflü hastalığı sonucunda yaşanan bir diğer mide içeriği sıvısının yutak bölgesinde yaratığı farenjit ve larenjit gibi sorunlar. Yine reflü hastalıklarında en sık görülen rahatsızlıktan biri de yemek borusunda oluşan hasar sonucu ortaya çıkan yutkunma problemleridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Reflü hastalığını Allah düşmanımın başına vermesin.burda reflü belirtilerini okuyunca ilk zamanları aklıma geldi,eksik olmasına rağmen doğru bilgiler var.Alınabilecek nekadar önlem varsa yapılacak ne varsa yapılmalı ve bu reflü hastalığının kalıcı olması engellenmelidir.Geçmiş olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu