Sağlık

Ağız Kokusu Neden Olur, Önlemenin Yolları Nelerdir? 

Ağız Kokusu Neden Olur, Önlemenin Yolları Nelerdir? Ağız kokusu veya ağız kokusu, altta yatan bir diş veya genel sağlık sorununun sonucu olabilir.

Ağız Kokusu Neden Olur, Önlemenin Yolları Nelerdir?  Ağız kokusu olarak da adlandırılan ağız kokusu, insanlarda mahcubiyet hatta endişeye neden olabilen bir sorundur. Piyasada sakız, gargara, şeker gibi birçok ürün bu sorunu yaşayan kişiler için üretilmiş olsa da bu ürünlerin çoğu sadece geçici bir çözüm sunuyor. Ağız kokusu yiyeceklerden veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanmıyorsa, bu sorunun farklı bir tıbbi nedeni olabilir.

1-Ağzınıza Nane (Şekersiz) Koyun

Nefesinizi tazelemek için önemli iş toplantılarından önce nane (şekersiz) içmeniz faydalı olabilir. Bu şekerler ağız kokusunu iyileştirmez, ancak kokuyu maskeler ve geçici olarak ağzınızın nane kokmasına neden olur. Ayrıca, nane küçük olduğundan cebinize rahatça sığar.

Şekersiz bir ürün tercih ettiğinizde naneyi sık sık kullanabilirsiniz. Şeker içeren nane çürüklere ve diğer diş problemlerine neden olabilir.

2-Su İçin

Kalıcı ağız kokusuna ağız kuruluğu neden olabilir, bu da ağzınızın yeterli tükürük üretmediği anlamına gelir. Tükürük, ağızda kokuya neden olan gıda parçacıklarını temizler ancak yeterli tükürük olmadığında bu gıda parçacıkları ağızda kalır ve kötü bir kokuya neden olur. Bir toplantı veya görüşmeden önce su içmek bu soruna hızlı bir çözümdür.

3-Şekersiz Sakız Çiğneyin

Ağız kokusundan kurtulmanın hızlı ve kolay yollarından biri şekersiz sakız çiğnemektir. Journal of Dental Research’e (İsfahan) göre, koku ağız kuruluğundan kaynaklanıyorsa, sakız çiğnemek tükürük akışını uyararak nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilir. Sakızdan gelen koku, özellikle nane veya tarçın gibi çok parfümlü aromalar seçerseniz, altta yatan kokuları maskelemeye yardımcı olacaktır.

4-Ağız Spreyi Kullanın

Ağız spreyleri, nefesi hızla tazelemek için ağıza püskürtülen aromalı ürünlerdir. Bu spreyler tarçın ve nane gibi tatlar içerir ve sakız çiğnemek veya bir bardak su içmek için çok telaşlı olduğunuzda iyi bir seçenek olabilir. Çürük riskini önlemek için şekersiz bir ağız spreyi tercih edin.

5-Gargara Kullanın

Nefesinizi hızla tazelemek için gargara da kullanabilirsiniz. Gargara, ağız içinde kokuya katkıda bulunan mikroorganizmaları öldürür ve hızlı bir düzeltme sağlar. Ayrıca nane ve tütün aromaları gibi altta yatan kokuların geçici olarak giderilmesine yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu