Ekonomi

Bitcoin (BTC) nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Bitcoin (BTC) nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir? Bitcoin, dijital bir para birimidir. Sizler de bitcoin nedir, nasıl alınır ve nasıl gönderilir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Bitcoin (BTC) nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir? sorusu son zamanlarda oldukça popüler olan bitcoin hakkında bilgi edinmek isteyenlerin cevabını merak ettiği sorunlar arasında yer almaktadır. İlk kripto para olarak bilinen bitcoine olan ilgi gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Peki, bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Öncelikle bitcoinin bir dijital para birimi olduğunu bilmelisiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan bir merkeze veya resmi bir kuruluşa bağlı olmayan kripto paradır. Bitcoin, ilk kripto para olarak bilinmektedir. Dijital çağımızın yeni para birimi olan coinlerin öncüsü olan Bitcoin dijital bir para birimi olup aynı zamanda dijital döviz olarak da adlandırılabilir. Kripto paralar derin kod ağlarıyla oluşturulmuş, çalınması kopyalanması neredeyse imkânsız olan para birimleridir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin nasıl alınır? sorusunun cevabı birkaçfarklı şekilde cevaplandırılabilir. Bunlardan ilki Bitcoin ve diğer kripto paraların alındığı ve satıldığı sanal borsalar yoluyladır. Bu borsalar dünyaca bilinen Binance, gate.io, Btctürk gibi borsalardır. Bu borsalarda kullandığınız banka yoluyla ya da sitelerde verilen iban adresine para göndererek bitcoin satın alabilirsiniz. Her kripto paranın dolar üzerinden aynı zamanda bazı sitelerde Türk lirası üzerinden de bir değeri olmaktadır. Bu değeri hesaplayarak yatırdığınız paraya göre bitcoin satın alabilirsiniz. Bu alımlarda ve satışlarda belli miktar komisyon da ödemeniz gerekmektedir. Diğer bir alım yöntemi ise sanal cüzdana para yükleyerek sanal cüzdan üzerinden alım şeklidir.

Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Bitcoin nasıl gönderilir? sorusunun cevabı temelinde iban yöntemine benzemektedir. Hesap açtığımız, alım ve satım yaptığımız borsalarda, sanal cüzdanlarda sizin hesabınıza ait adresleriniz olmaktadır. Birçok harften ve sayıdan oluşan bu adresler sadece size ait olup bitcoin göndermede kullanılacak olan adreslerdir. Göndereceğiniz kişinin kripto adresini bilmeniz bitcoin göndermek için yeterli olmaktadır. Göndermek istediğiniz miktarı, göndereceğiniz kişinin size gönderdiği eksiksiz adresi girerek ya da bir kuruma gönderecekseniz onların QR kodunu okutarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu