Güzellik

Ankara tanıtımı

Ankara

Ankara  Türkiye’nin başkentidir, büyük bir kısmı iç Anadolu bölgesinde yer alırken bir kısmı da Karadeniz bölgesinde yer alır, bu nedenle    Karadeniz ve  Karasal iklim olarak iki çeşit iklim görülebilir. Aynı zamanda Türkiye’nin  nüfuz olarak en büyük 2. Ve toprak büyüklüğü olarak da en büyük 3. Şehridir.

Cumhuriyet öncesi   geçim kaynağının büyük bir kısmı tarımken günümüzde şehrin  geçim kaynağının büyük bir kısmı  sanayi ve ticarettir. Keçisi, Kedisi, Beypazarı Kurusu, Termal Hamamları  ve  bu gibi bir çok güzelliği ile meşhur bir şehirdir. Ankara  gün geçtikçe büyük bir turist kafilesine ev sahipliği yapmaktadır.  Gezip görülecek yerler arasında birinci sırada  Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kızılcahamam ve Çamlıdere  jeopark’ı, Vega akvaryum, Sincan  Harikalar Diyarı, Kocatepe Camii  ve Anıtkabir olarak  daha birçok güzelliğe sahip bir şehirdir.

Çoğrafi  konumuyla da  tarihinde birçok  savaşa şahit olmakla beraber  birbirinden farklı din, dil, ırk ve millete başkentlik yapmıştır Ankara. Günümüzde ise Türkiye’nin başkenti olmakla beraber siyasi, coğrafi, askeri önemi halen devam etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu