Yaşam

Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılır?

 

Pek çok kişide belirli zamanlarda yüksek ateş görülmektedir. Peki, yüksek ateş nasıl düşürülür? Bir çok sebepten dolayı yetişkinler ya da çocuklar yüksek ateşe maruz kalmaktadır. Daha çok kış ayları geldiğinde ateşlenen çocuklar yüksek ateş ile karşılaşabilir. Yüksek ateş ciddi bazı hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Evde Ateş Düşürme Yöntemleri

Evde ateşi düşürmek için yapılacak uygulamalar fazla zor değildir. Alanında uzman doktorların tavsiye ettiği ateş düşürme yöntemlerini uygulayarak ateşin düştüğünü, vücudun normal ısısına döndüğünü görebilirsiniz.

Yüksek ateş, vücut ısı sıcaklığının normalin üstünde olmasına denir. Hastanın normal vücut ısı durumu yaşı, aktiviteleri ve giysileri etkileyebilmektedir. Vücut ısısı sabah saatlerinde daha düşük, akşam üzeri ise yüksek olabilmektedir. Bunun yanında egzersiz sonrası da hafif artış görülmektedir. Genelde vücut ısısı, 38 derece üzerinde bulunması durumunda yüksek ateş kabul edilmektedir. Yüksek ateş ölçümünde kullanılacak yönteme göre de sıcaklık değişim gösterebilir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü mutlaka söylemeniz gerekir.

Evde çocuğunuzun ateşini düşürebilmek için yapmanız gerekenler;

  • Çocuklarınıza hafif giysiler giydiriniz.
  • Su ve meyve suyu içirmelisiniz.
  • Çocuğunuzun hareket ederek yorulmamasını sağlamalısınız.

Bununla beraber yüksek ateş sırasında çocuklarınıza ateş düşürücü verebilirsiniz; Ateşi yüksek olan çocuklarınıza kesinlikle aspirin vermemelisiniz. Çocuklarda bu tür hastalıklar çıkması durumunda aspirin verilmesinin reye sendromuna neden olabilmektedir. Bu sendrom tehlikeli bir komplikasyona yol açabilmektedir. Ateş yükselmeye devam etmesi durumunda vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger ya da el bezi ile silmelisiniz. Su cilt üzerinde buharlaştıkça ateşin düşmesine yardımcı olmaktadır. Ateş düşürmek için soğuk su kullanmamanız gerekir. Soğuk su kullanmanız çocukta üşüme ve titremeye yol açabilir ve yüksek ateşin daha da yükselmesine sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu