Anne-Çocuk

Bebek ve Çocukların Uyku Saatleri Nasıl Olmalı

Bebek ve Çocukların Uyku Saatleri Nasıl Olmalıdır? Bebekler ve çocukların uyku saatleri onların gelişim çağı için önem taşır. Uyku bir çocuğun genel sağlığı için de gerekli olunan bir durumdur.

Bebek ve Çocukların Uyku Saatleri Nasıl Olmalıdır? Bebekler ve çocuklar için uyku saatleri alanında dikkat edilmesi gereken husus çocukların belli bir uyku saatine alışma göstermesidir. Çocuğa uyku saati alıştırılırsa eğer çocuk uyku saati geldiği zaman kendiliğinden uyumaya gidecektir. Genel olarak gelişim çağında olan bebek ve çocuklar için de uyku saatine uyulması önem taşır. Uzmanlar da bu konuda gerekli uyarıyı sık sık yapmaktalar.

Bebekler İçin Uyku Saati           

11 ile 18 saati bulan bir uyku hali bebeklerde hakimdir. Bebekler günde en az 4 kez denilecek şekilde uykuya dalarlar. Bebekler için uyku saati alanında bu saat diliminden az uyuyan bebeklerde sağlıksız bir durum olduğu gözlemlenir. Az uyuyan bebekler her zaman daha huysuz olur. Üstelik bu bebeklerde bir takım sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Sadece bebek için değil yetişkinler için bile uyku çok önemli bir ihtiyaçtır. Hele ki bebekler için bu ihtiyaç daha önemli bir boyuta ulaşır. Bebeklerin vücudu yorulmaya müsait değildir. Bu yüzden sık sık dinlenmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uykunun alınmaması ya da eksik kalması halinde de bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Çocuklar için Uyku Saati

Çocuklar için uyku saati bebeklere göre değişkenlik gösterir. Çocuklar için ideal uyku saati aralığı 9 ile 11 arasında değişkenlik gösterir. Bir çocuk için bu saat dilimi yeterlidir. Çocuklar için uyku saati eğer bu saat diliminden az ise yani daha az uyuyorlar ise bu durum çocuğun gelişimine olumsuz olacak şekilde etki eder. Bu yüzden çocuğunuzun düzenli uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Az ve düzensiz uyuyan bir çocukta bir takım huysuzluklar ve stres durumu da ortaya çıkabilir. Bu yüzden belli bir saat aralığında uyumasına özen gösterebilirsiniz. Böylece çocuğunuz güne daha canlı ve daha zinde başlamış olur. Bebek ve çocuklar için uyku düzeni onların sağlığı ve gelişimleri açısından da önem taşıyan bir konudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu