Sağlık

Ceviz Tüketmenin Faydaları

Cevizler insanın yetiştirdiği en eski ağaç gıdaları arasındadır ve önemleri M.Ö. 7000’de vurgulanır. Bugün, diyet kısıtlamaları ve birçok kayıtsızlıktan dolayı insanlar doğada kalori bakımından zengin ve yağ yoğun olduklarını düşünerek ceviz tüketmeyi bırakıyorlar. Bununla birlikte, cevizlerin beslenme açısından son derece zengin oldukları ve metabolizmadan kalp sağlığına ve güzelliğine kadar uzanan faydaları göz ardı edilemez.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İnsanlara karşıt olarak, ceviz kilo yönetim diyetinin bir parçasını oluşturabilir. Çeşitli çalışmalar, cevizin düzgün bir şekilde tüketilmesinin obeziteye neden olma ihtimalinin düşük olduğunu ileri sürdü. Aslında, bir miktar ceviz, 2.5g omega 3 yağ, 4g protein ve 2g lif içeriyor ve bu da açlığın önüne geçiyor. Uzmanlar ceviz tüketmenin kilo vermede etkili olduğunu söylüyor.

Uykuyu indükler

Ceviz melatonin diye adlandırılan ve ışık ve karanlık döngüsü ile ilgili mesajların vücuda aktarılmasından sorumlu olan bir bileşik içerir. Melatonin zaten vücut tarafından sentezlendiğinden, ceviz tüketimi melatoninin kan seviyesini arttırır, böylece uykuya neden olur.

Saçlara Faydası

Ceviz de çok iyi bir saç spesiyonudur. Bunun nedeni, cevizlerin saçları güçlendirmeye, saç dökülmesini azaltmaya ve belirli bir oranda saç büyümesini geliştirmesine yardımcı olan biyotini (vitamin B7) içeriyor olmasıdır.

Kalp Hastalığını Engeller

Tüm diyet bitkileri ve fıstık arasında, ceviz en fazla antioksidan içerir. Yaklaşık 100 g ceviz 20 mmol’den fazla antioksidan verecek ve bu da onları serbest radikalleri yok etme yetenekleri sayesinde kalp hastalıklarıyla mücadelede son derece etkili kılıyor.

Şeker Hastalığını Önler

Her tür fındık, şeker hastalığının azalması ile ilişkilidir ve ceviz istisna değildir. Bir araştırmaya göre haftada iki kez 28 gram ceviz tüketen kadınların% 2 oranında şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha düşüktü. Çalışma Journal of Nutrition’da yayınlandı ve kadınlar üzerinde yapılmış olsa da uzmanlar, menfaatlerin erkekler için de benzer olacağına inanıyorlardı.

Sperm Kalitesini Artırır

Araştırmacılar, sağlıklı genç erkeklerde günde 2.5 ons ceviz yemenin spermin kalitesini artırdığını söylüyor. UCLA araştırmacılarının yaptığı bir araştırmaya göre, günde 75 gram ceviz yemesi, 21-35 yaşlarındaki sağlıklı erkeklerde spermlerin canlılığını, motilitesini ve morfolojisini geliştiriyor.

Araştırmacılar, daha önce kanser öyküsü olmayan Haftada iki ya da daha fazla fıstık tüketen kadınların, fıstıklardan büyük oranda çekinenlere kıyasla, pankreas kanseri riski önemli ölçüde azaldığı gözlemlendi.

 Uzun Yaşamaya Yardımcı

Bir çalışma, bir haftada üç kez bir avuç ceviz yemek daha uzun bir hayatın anahtarı olduğunu bulmuştur. Genel olarak, araştırmadaki fıstık yiyenlerin yüzde 39 daha az ölüm riski ve ceviz yiyen riski yüzde 45 azaldı.

Hamileliğe Faydası

Araştırmacılar, cevizlerde bulunan yağ asitleri açısından zengin bir diyet yapan anne-babalar, bebeğin gıda alerjileri geliştirme şansını azaltabileceğini söylüyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu