Hamilelik

Hamilelik Kaçıncı Günde Kanda Belli Olur?

Hamilelik Kaçıncı Günde Kanda Belli Olur? Kan testi ile yapılan gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için doğru zamanda yapılması gerekir. Gebelik kaçıncı gün kanda belli olur öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Hamilelik Kaçıncı Günde Kanda Belli Olur? sorusu hamilelik şüphesi olan kişilerin cevabını merak ettiği bir konudur. Gebelik testleri farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Fakat hangi yöntem kullanıldığı fark edilmeksizin hamilelik testlerinin doğru sonuç vermesi için doğru zamanlarda yapılması gerekmektedir. Peki, gebelik kaçıncı gün kanda belli olur? Gebelik sonucunun kan testli ile öğrenilmesi her zaman daha doğru bir sonuç vermektedir.

Kanda gebelik sonucu, yanlış bir zamanda yapıldığında yanlış sonuç almaya sebep olacaktır. Bu nedenle testin yapılması gereken dönemi bilerek gebelik için kan testi yaptırılmalıdır.

Gebelik Kan Testi Nedir?

Hamilelik testlerinde iki çeşit kan testi bulunmaktadır. İlk türünde gebelik kan testinde kandaki hCG hormonunun oranına bakılmaktadır. Bu teste kantitatif kan testi de denilmektedir. İkinci kan testi türü ise katil atif kan serumu testidir. Bu iki test türünde de kanınızda örnek alınıp inceleme yapılmaktadır. Gebelik kan testi sonucu gerekli değerlere bakıldıktan sonra belirlenecektir.

Hamilelik İçin Kan Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik testinde doğru sonuç almak isteyenler “hamilelik için kan testi ne zaman yapılmalıdır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Hamilelik için en belirleyici unsur kandaki hCG hormonunun değişimidir. Kandaki hCG hormonunun artışı hamileliğin belirtisidir. Kişiden kişiye hCG hormonunun artma oranı değişebilir. Kan testini aç veya tok karnına günün istediğiniz bir saatinde yaptırabilirsiniz. Döllenmenin gerçekleştiği ilk günlerde hCG hormonu normal seviyelerde çıkacaktır. Hamilelikten şüphelenildiği zaman direkt olarak kan testi yaptırmak oldukça yanlıştır. Tam ve kesin bir sonuç almak için adet döngünüzün gecikmesini bekleyebilirsiniz.

Hamilelik sonucu kan testinde idrar testine oranla daha erken belli olmaktadır. Bunun yanı sıra kan testi idrar testine oranla daha kesin bir sonuç verecektir. Kan ile yapılan gebelik testlerinde döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra ve de olağan adet döngüsünden 5 veya 6 gün önce hamilelik sonucu pozitif olarak belli olabilmektedir. Bu sürelerden önce yapılan testlerden kesin sonuç alınamayabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu