Hamilelik

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Anne adayları için önemli konuların başında doğum çantası hazırlamak gelmektedir. Bu çanta doğru şekilde hazırlanmalı ve ihtiyaç duyulan tüm eşyalar içerisinde yer almalıdır.

Doğum çantası hazırlamak için geç kalınmamalı mutlaka erkenden ve rahatça hazırlanmalıdır. Özellikle erken doğum olasılığı olan kadınlar için bu durum son derece önemlidir. En ideal hazırlama süresi genellikle otuz ile otuz beşinci haftalar arası olmaktadır. En özel günlerin daha konforlu ve rahat şekilde geçebilmesi adına doğum çantasında gerekli tüm malzemeler yer almalıdır.

 

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Doğum çantasına koyulacak anne için ve bebek için olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anne için doğum çantasına koyulacaklar incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada daha rahat emzirebilmeyi sağlaması adına önden düğmeli pijama takımı ya da gecelik yer almalıdır. Bunun yanı sıra sabahlık, içinde olunan mevsime göre ince ya da kalın çorap, iç çamaşırı, terlik, emzirme sutyeni, göğüs ucu kremi, göğüs pedi, hastaneden çıkarken giymek üzere kıyafet ve ayakkabı, kişisel bakım için gerekli olan malzemeler, nüfus cüzdanı ile sağlık sigorta kartı gibi eşyalar da çantanın içerisine koyulmalıdır.

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

Bebek için doğum çantası hazırlarken olmazsa olmazlardan biri hastane çıkışı adı verilen takımdır. Bu takımın içerisinde bebek için ihtiyaç duyulabilecek pek çok parça bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ek olarak alt üst takım ya da uzun kollu tulum, pamuklu çorap, eldiven, hırka ya da yelek, şapka, soğuk kış ayları ise salopet tulum, bebek battaniyesi, portbebe ya da puset çantaya koyulabilir. Çanta içerisine koyulacak olan kıyafetler mevsime uygun olarak seçilmeli, yıkanmış olmalı, marka kısımları kesilmeli, ütülenmeli ve kol durumu mevsime göre ayarlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu