Güzellik

Elma Sirkesi ile Cilt ve Saç Bakım Önerileri!

Elma Sirkesi ile Cilt ve Saç Bakım Önerileri! Kimyasallarla dolu cilt ve saç bakım ürünlerini kullanmak istemiyorsanız, elma sirkesi harika bir seçim olabilir. Elma sirkesi sayesinde sivilcelere, siyah noktalara ve yağlı saç derisine elveda diyebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Cilt ve Saç Bakım Önerileri! Elma sirkesi cildi ve saçı temizlemek için idealdir. Çünkü geleneksel ürünlerin aksine cildin doğal koruyucu asit örtüsünü düzenler. Pek çok sabun, krem ve losyon, düşük PH değeri yoluyla cilde ve saçlara zarar verebilir. Doğru uygulandığında elma sirkesi nazik bir temizlik sağlar.

Elma Sirkesinin Cilt ve Saç Üzerindeki Etkileri

Elma sirkesinin kusursuz bir cilt bakım malzemesi olması, yapısındaki mineral, vitamin ve asetik asit gibi çeşitli maddelerden kaynaklanır. Bileşimi sayesinde bu sirke çeşidi, sivilce, siyah nokta ve akne tedavisi için özellikle önemli olan antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Fakat bu noktada önemli olan ise doğal bir elma sirkesi kullanılması gerektiğidir.

Elma Sirkesi ile Cilt ve Saç Bakımı İpuçları

Doğru kullanıldığı taktirde elma sirkesi pek çok farklı probleme destek olabilecek kapasitededir. Canlandırıcı yüz tonerleri, saç bakımı için formüller ve cilt temizliğini gerçekleştiren maskeler yapmak için ideal bir doğal malzemedir. Elma sirkesi ile cilt ve saç bakımı için şu detaylara odaklanabilirsiniz:

Lekeli Ciltler İçin Elma Sirkesi Peelingi

Cildinizde sivilce ve diğer kusurlar varsa, bunun nedeni genellikle gözeneklerinizin kir ve sebum ile tıkanmasıdır. Tıkanmış gözenekler bakterilerin artmasına neden olabilir. Bu da sivilce ve akne gibi problemlerin çoğalmasını tetikleyebilir.

Doğal bir peeling, kusurlu cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Elma sirkesi meyve asidi sayesinde kimyasal bir peeling gibi işlev görür ancak doğal olmasından dolayı cildin genel yapısına zarar vermez. Gözenekleri derinlemesine temizleyen bu bileşen, lekelerin zamanla kaybolmasına da olanak tanır. Lekeli cilt için elma sirkesi peelingi şu şekilde uygulanır:

 • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 • Yarım bardak su ve yarım bardak sirkeyi birleştirin.
 • Küçük bir havluyu bu karışım ile ıslatın. Biraz sıkın ve cildinize koyun.
 • Beş dakika sonra havluyu yüzünüzden alın ve cildinizi kurulayın.

Yağlı Ciltler İçin Elma Sirkesi Toneri

Büyük gözenekler ve yağlı cilt genelde aynı anda söz konusu olur. Cildinizin temizlendikten sonra parlamasını sağlamak adına sirkeli bir toner deneyebilirsiniz. İçeriğindeki asit nedeniyle sirke, ciltte sıkılaştırıcı bir etki bırakır ve gözeneklerin küçülmesine olanak tanır. Ayrıca sirke, cildin daha az solgun görünmesine de yardımcı olur. Yağlı ciltler için elma sirkesi toneri şu şekilde uygulanabilir:

 • Yüz toniği yapmak için 500 ml su ile bir yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı temiz bir şişeye aktarın.
 • Toniği bir bez ya da pamuğa uygulayın ve yüzünüze sürün. Sonrasında durulama yapmayın. Bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayabilirsiniz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Elma Sirkesi

Sirkeyi dahili olarak kullandığınızda da etkisini hissedersiniz. İki yemek kaşığı elma sirkesi ile bir bardak suyu birleştirip tüketmek, pürüzsüz ve parlak bir cilt elde etmenize olanak tanır. Sağlıklı bir cilt için iyi bir temel oluşturan sirke, aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde de harikalar yaratabilir.

Elma Sirkesi ile Güneş Yanığı Hafifletme

Sirkede yer alan asit, kan dolaşımını uyarır. Bu nedenle yoğun güneşlenme sonrasında cildin yenilenmesi ve hafiflemesi için iyi bir bileşendir. Güneş yanıklarını hafifletmek için şu uygulamayı tercih edebilirsiniz:

 • Temiz bir bezi, bir bardak elma sirkesi ve bir şişe maden suyu karışımına batırın. Güneşten etkilenen bölgeye bu bezi uygulayın.
 • Sirkeyi önceden buzdolabında bekletirseniz, serinletici bir etki elde edebilirsiniz.

Parlak Saçlar İçin Elma Sirkesi Formülü

Elma sirkesi ile saçları durulama, güzel ve parlak saçlar elde etmenize imkân tanır. Bu uygulama yalnızca sağlıklı bir saç derisi sunmak ile kalmaz, buna ek olarak saçların daha parlak ve canlı görünmesine de izin verir. Bu işlem sayesinde saçların karışıklığı da önlenebilir. Meyve asidi sayesinde sirke, sert suyun PH değerini dengeler. Yani saçların yumuşak bir yapıda olmasına yardımcı olur ve saç derisini de kurutmaz. Sirke ile saç bakım formülü elde etmek için:

 • Bir litre suyu 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırın.
 • Karışımı temiz bir şişeye alın ve buzdolabında muhafaza edin.
 • Saçınızı yıkadıktan sonra daima saç kremi kullanın ve karışımın dörtte birini nemli saça uygulayın.
 • Sonrasında saçlarınızı tekrar yıkamanıza gerek yoktur.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu