Yaşam

Ergen Çocukların Aileleri Nelere Dikkat Etmeliler?

Çocukluktan çıkılmaya başlanan ergenlik dönemi bireylerin sıkıntılı geçirdikleri bir dönemdir. Ergenlik dönemi 12 yaşından başlayarak 21 yaşına kadar devam eden bir süreci kapsar. Özellikle ergenliğin ilk dönemleri, pek çok kişi için oldukça sancılı geçer. Bu durum aileleri de etkiler. Pek çok aile ergenlik dönemindeki çocuğuna nasıl davranacağı konusunda kararsızlık yaşar.

Çocuğunuz İle İnatlaşma İçerisine Girmeyin

Ergenlik dönemi, çocuğun kendini kanıtlamaya çalıştığı bir dönemdir. Bu nedenle de kendi özgürlüğünü eline almak isteyecektir. Bu durum da ister istemez aileleri korkutur. Çünkü şimdiye kadar ailesinin sözünü dinleyen çocuk, artık onların istemediği işleri de yapmaya başlar. Bu durum her ne kadar korkutucu görünse de yapılması gereken ilk şey sakin kalmaktır.

Çocuğunuz ile katı bir durum içerisinde tartışmaya girmek; ergenin sizden uzaklaşmasına neden olur. Bu nedenle de çocuğunuz ile daha ılımlı bir iletişim içerisinde olmanızda yarar vardır. Ergen çocuklar ailelerin ona bir takım özgürlükler tanımasını ister. Aileler de bu özgürlüğü çocukları için sağlamalıdır.

Çocuğunuzu Kontrol Etmeyin

Ergenlik dönemindeki çocukların en rahatsız oldukları konuların başında kontrol edilmek gelir. Aileler de çocuklarının yanlış işler yapmasına engel olmak için onu sıklıkla kontrol eder. Telefonunu inceleme ya da ceplerini karıştırma ailelerin çocuklarına karşı sergiledikleri bazı yanlışlardır. Bu tutum çocuğun ailesinden iyice uzaklaşmasına ve daha büyük yanlışlıklar yapmasına neden olur. Aileler de bu nedenle çocuklarına güvendiklerini göstermelidir.

Çocuğunuz İle Konuşun

Ergenlik dönemindeki çocukların ihtiyacı olan temel konulardan biri de ailelerinin yanında olduğunu bilmesidir. Çocuğunuz ile sürekli iletişim halinde olun ve onun yanında olduğunuzu ifade edin. Ergen çocukların aileleri bu sayede çocukları ile arasındaki bağın kopmasına izin vermeyerek, çocuklarının yanlış yapmasına da engel olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu