Eğitim & Kurs

Etkileyici İzlenim Nasıl Elde Edilir?

 

Yakın zamanda yapılan iş görüşmesi ya da organizasyon kendinizi gergin hissediyorsanız daha güvenilir bir şekilde hissedeceğiniz ilk izlenim bırakmak için etkileyici izlenim nasıl elde edilir? Yazısını sizler için bir araya getiriyoruz. Pek çok insan yeni tanışmış olduğu insanların bizi nasıl ilginç bulacakları konusunda endişeli düşünmektedir. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolları arasında sizin onlarla ilgilenerek sorular sormanız yararlıdır. İnsanların sormak istediği soruları düşünerek siz soru sorabilirsiniz.

Konuşma yaparken herhangi bir konu hakkında olay anlatarak gergin ortamı düşürebilirsiniz. Almış olduğunuz güzel tepkiler de özgüveninizi yükseltmeye yarayacaktır. Yeni insanlarla tanışmak sizleri zor duruma düşürebilir. Bu konuda dürüst olarak söylemek istediklerinizi konuşmayı bozmayacak şekilde, samimi bir şekilde anlatabilirsiniz. Etkileyici izlenimin temel anahtarlından bir tanesi, kendi fikirlerinize güvenmek ve samimi davranmaktan geçmektedir. İnsanlara fikirlerinizi doğru bir şekilde aktardığınızda dürüstlüğünüz takdir edilmenizi sağlayacaktır.

Beden Diline Dikkat

Konuşma yaparken açık fikirli olabilirsiniz. Beden dili ile konuşmuş olduğunuz kişiye doğru dönerek göz temasından kaçınmamanız önerilir. Aksesuarlarınızla ya da giysinizle sürekli olarak uğraşmak dışarıdan rahatsız edici görülmektedir. Bu nedenle konuşma yaparken bedeninizin ne yaptığını düşünmeniz gerekmektedir.

Cesur hissetmeniz için isterseniz kendinizi videoya çekip seyredebilirsiniz. Bununla beraber ilham alabilmek için etkileyici insanların özgüven hikayelerine erişebilirsiniz.

Gerçekten Dinleyin

Sadece sormak için konuşma yapmamanız gerekir. Sizlere verilecek olan cevabı merak ediyorsanız soruyu sorduktan sonra güzel bir şekilde dinlemelisiniz. Gergin olduğunuz zaman öylesine bir soru sorabilir ve karşı taraftan daha cevabı almadan farklı bir soru sorma durumuna yanlışlıkla geçmiş olabilirsin. Konuşma sırasında sakin olmalı ve konuştuğunuz insanın ne söylediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Konuşmanın ne şekilde ilerleyeceğini merak etmeyi bırakarak ve yönlendirmeye çalışmamanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu