Yaşam

Monotonluk Sabah Kalkmayı Zorlaştırıyor

 

Günümüzün en büyük sorunlarından biride monoton ve tek düze bir hayat sürülmesidir. Bu yaşanılan monotonluk sorunu insanların yataktan kalkmasını da zorlaştırmaktadır. Yataktan kalkmak istemeyen kişiler hem zamanlarının büyük bir çoğunluğunu yatakta geçirdikleri için verimsiz bir gün geçirirken hem de tüm gün enerjisi düşük bir şekilde olmaktadırlar.

Özellikle bu monotonluğun alışkanlık halini alması ile çok daha büyük sorunlar olabilmektedir. Çünkü vücut bu duruma uyum sağladığı zaman geriye dönmek ve normal saatlerde kalkabilmek neredeyse imkansız hala gelmektedir. Kaliteli ve düzenli bir uyku kişilerin sabahları daha zinde kalkmalarına sebep olmaktadır. İyi bir uyku için huzurlu bir şekilde 7-8 saatlik uyku yeterli olacaktır. Fazlası kişiye hiçbir olumlu etkisi olmayacaktır.

Monotonluktan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Monotonluk genelde tek düze ve sıradan yapılan işler sonucu meydana gelmektedir. Kişinin vücudu ve beyni bu monotonluğa alışırsa hayatının diğer kısımlarında da bu durum etkisini göstermektedir. Özellikle sabah kalkmak istemeyen bireyler gün boyu yatmak ya da hiçbir şey yapmamak istemektedirler. Bunun önüne geçebilmek için monotonluğu yenmek gerekmektedir.

Sabahları açık havada 20 dakikalık bir yürüyüş bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Vücuda giren temiz hava kişinin uykunun etkisinden kurtulmasını sağlarken daha enerjik ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

Kişiler boş zamanlarında odaklanabileceği hobi türü faaliyetlere yönelmesi monotonluğu yenmek için oldukça önemlidir. Kişi bu tür faaliyetlere beyin olarak sürekli farklı şeyler yapma isteği duyacağı için kişinin uyarılmış düzeyi her ileri noktada olacaktır.

Kişilerin aktif ve verimli olduğu saatler farklı olabilmektedir. Normalde insanların enerjisinin en yüksek olduğu saatler sabah saatleri olmasına rağmen bu kişiden kişiye değişebilmektedir. Bundan dolayı kişilerin enerjisi düştüğü zamanlarda kısa bir dinlenme ile monotonluk giderilebilmektedir. Monotonluktan kurtulmak için yapılması gerekenler bu şekildedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu