Hamilelik

‘Gebelikte Sigara Kullanmak’ Çocuklar İçin Büyük Tehdit

‘Gebelikte Sigara Kullanmak’ Çocuklar İçin Büyük Tehdit! Hamilelik sürecinde sigara kullanımı hem bebek hem de anne sağlığı için çıkılmaz bir yola girmek gibidir. Bu nedenle gebelikte sigara kullanmanın zararlarını bu yazımızda ele alacağız.

‘Gebelikte Sigara Kullanmak’ Çocuklar İçin Büyük Tehdit! Gebelik sürecinde sigara kullanımın zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bazı anneler bunu bilmesine rağmen sigara kullanmaya devam etmektedir. Bunun nedenlerinden birisi de sigara bağımlılığıdır. Sigara içme bağımlılığı olan yeni anne adayları hamilelik döneminde bile zararlı olduklarını bile bile sigara içmeye devam etmektedir. Fakat sigara içmek hem yeni anne adayının sağlığı açısından hem de bebeğin sağlığı açısında çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır. Gebelikte sigara kullanmanın risklerine bakacak olursak;

Gebelikte Sigara Kullanmanın Riskleri

Gebelikte sigara kullanmak birçok açıdan anne adayını ve annenin karnındaki bebeği etkileyecektir. Bu nedenle gebelik döneminde sigara kullanmanın bir takım riskleri bulunmaktadır. Bu risklere bakacak olursak Plasentanın fiziksel olarak zarar görmesi, vajina da yer alan kanama belirtisi, düşük doğum yapma riski, erken doğum riski, Kol, bacak, kaslar, kafası ve kalp gibi bölgeler de görülmesi olası doğum kusurları, aşırı sigara içme nedeniyle gerçekleşen ölü doğum. Burada yer alan tüm bu belirtiler sigara içmekten kaynaklanan belirtilerdir.

Gebelikte Sigara Kullanımının Doğum Sonrasında Oluşabilecek Riskler

Hamilelik döneminde anne adayının sigara kullanması nedeniyle bebek için sadece anne karnındaki dönemde değil de doğduktan sonraki dönemi de etkileyebilmektedir. Gebelikte sigara kullanımının zararları şunlardır;

  • Bebek ölümü sendromu
  • Astım hastalığı
  • Obezite hastalığı
  • Solunumdan kaynaklanan enfeksiyonlar
  • Çocukların duygusal gelişimine etki eden rahatsızlıklar

Gebelik Döneminde Sigarayı Bırakma

Gebelik döneminde sigara kullanmanın zararları çok fazladır. Bu nedenle anne adayı da bunun farkında olmalıdır. Özellikle gebelik döneminde sigarayı bırakmak için daha da çok çaba göstermelidir. Gebelikte sigarayı bırakmak isteyen anne adayı öncelikle geçerli nedenleri göz önünde bulundurarak bu verdiği karara uymalıdır. Bu süreçte baba adayının da önemi büyüktür eşini bu konuda sık sık uyarmalıdır. Sigara kullanmanın birden fazla zararı bulunup bunları göz önünde bulundurarak sigarayı bırakmak için çaba sarf etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu