Yaşam

Güne Dinç Başlamanın 7 Yolu

Sabah uyandıklarında kendini yorgun hisseden birçok kişi var. Her sabah zinde uyanmayı ve tüm günü dinlenmiş geçirmek aslında o kadar da zor değil. Birkaç öneri ile güne dinç başlamak oldukça kolay. Bilimsel araştırmalara göre güne nasıl başlarsanız, gününüzde öyle geçiyor. Bundan dolayı sabahları dinç uyanmak oldukça önemli.

Güne Dinç Başlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

  1. Her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Hem hafta içinde hem de haftasonunda aynı saatlerde uyanmak oldukça önemli. Vücut yapısı her gün aynı saatte uyandığında vücudumuz psikolojik olarak bu saatte uyanmaya alışacaktır. Bundan dolayı vücudunuz zinde olacaktır.
  2. Uyandığınızda bir bardak su için. Gece boyunda hiç su içmemek, vücudu halsiz bırakmaktadır. Sabah bir bardak oda sıcaklığında su içmek, vücudunuza enerji verecektir. Aynı zamanda sabahları aç karınla su içmek, metabolizmanızı hızlandıracaktır. Dileyenler, sabah limonlu su da içebilirler. Bu size kendinizi enerjik hissettirecektir.
  3. Alarmınızı ertelemeyin. Birçok kişi sabahları işe veya okula gideceğinde her 5-10 dakikada bir alarm ertelemektedir. Fakat sürekli alarm ertelemek sizi olduğunuzdan daha fazla yoracaktır. Bu ertelemeler, kısa uyku derin olmadığından dolayı sizi yorar.
  4. Güne müzikle başlayın. Güne enerjik başlamak isteyenler, sabah alarmlarına sevdikleri bir şarkıyı koyarak o şarkı ile başlayabilirler. Böylece güne daha dinç uyanabilirsiniz.
  5. Kahvaltıyı protein ağırlıklı yapmaya özen gösterin. Ağır karbonhidratlar ile kahvaltı yapmak yerine, protein ağırlıklı kahvaltı yapmak size kendinizi enerjik hissettirecektir.
  6. Sabah güne egzersiz ile başlayın. Sabah uyandığınızda birkaç egzersiz ya da yürüyüş yaparak zinde uyanabilirsiniz. Sabahları yürüyüş yapma imkanınız yoksa uyandığınızda esneme hareketleri yapabilirsiniz. Sabah mümkün olduğunca hareket etmek, size kendinizi oldukça dinç hissettirecektir.
  7. Aydınlık bir odada uyanın. Karanlık bir odada uyumak, uyumanızı kolaylaştıracaktır fakat aynı şekilde uyanmanızı da zorlaştıracaktır. Sabahları enerjik uyanmak isteyenler, güne güneş alan bir odada uyanarak oldukça dinç uyanabilir
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu