Yaşam

Kıskançlık Mı? Güvensizlik Mi?

Güven problemi ikili ilişkilerde büyük sorunlara yol açıyor. Her birey partnerine güvenmek ve ondan da aynı güveni görmek ister. Zaman geçtikçe karşılıklı azalması beklenen güvensizlik duygusu kimi zaman daha da artar. Bu gibi ilişkide güvensizlik sorunu yaşayan kişilerin aslında sorun karşısındaki kişide değil kendisindedir. Çünkü güvensizliğin altında yatan kişinin öz güven eksikliği ve geçmiş yıllarda yaşadığı sorunlardır.

Güvensizlik ile kıskançlık birbirine oldukça karıştırılsa da farklı durumlardır. İlişkilerde kıskançlık dozunda olmalıdır. Çiftlerin birbirini sahiplenmesine yardımcı olur. Sağlam bağlara sahip ilişkilerde yeteri kadar kıskanma hissi ve birbirine güven duysu vardır. Ancak kıskançlığın da dozunu iyi ayarlamak lazım. Sürekli kıskanan, kısıtlayan kişilerin temelinde güvensizlik yatar. Ve bu durum ilişkinin gidişatını oldukça kötü etkiler. Telefonu kurcalanan ve sürekli kısıtlanan kişi çok yıpranır aynı şekilde kısıtlayan kişi de çok yıpranır. Eşlerin birbirinin güvenini kazanması zaman alır.

Kıskançlık ve Güvensizlikle Nasıl Baş Edilebilir?

Öncelikle fazla kıskanmanın ve sürekli eşinizden şüphelenmenizin sebebinin sizden kaynaklandığını kabul etmelisiniz.

Bir durum olduğunda kıskandığınızı fark ederseniz partnerinizle açıkça rahatsız olduğunuz durumu konuşun ve imalı konuşmalardan kaçının.

İlişkinizi çevrenizdeki diğer ilişkilerle kıyaslamayı bırakın. Eşinizle olan iletişiminizi net cümlelerle sağlayın.

İlişkinizin güçlü yanlarını ön plana çıkarın bu sayede ilişkideki yıpranmayı azaltmış olursunuz.

Sadece eşinize özgürlük alanı değil kendinize de bir alan oluşturun. Ayrı takılabileceğiniz arkadaş çevreniz veya katılabileceğiniz etkinlikler olsun. Böylelikle dünyada sadece eşiniz olmadığının farkına varmanız kolaylaşır ve onu da kısıtlamanız engellenmiş olur.

Sürekli birlikte vakit geçirmek gibi bir kural yok. Eşinizle kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Eğer hala kendinizi kontrol edemiyor ve güvensizlikle başa çıkmak sizin için zorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu