Güzellik

Hamile kadındaki psikolojik faktörler

Hamile kadındaki psikolojik faktörler

 

Hamilelik döneminde, anne adaylarında gebelik dönemlerinde bir takım kaygılar meydana gelmektedir. Anne adaylarının çocuklarına bu süreçte bağlanmaları ve sahiplenmeleri gerekmektedir. Bu süreçte aileleri ve en önemli olan eşinin ona en iyi desteği ve ilgiyi göstermesi gerekmektedir. Bu süreçte olumlu bir yanı mevcuttur.

Anne adaylarının gebelik dönemlerinde, psikolojik açıdan en iyi şekilde destek almaları gerekmektedir. Psikolojik destek gebelik sürecinde anne adayı için çok önemli bir faktör olmuştur.

Gebelik döneminde, anne adaylarını belirli aylarda belirli zorluklar karşılamaktadır. Bu süreç de anne adayları hiç beklenmedik fizyolojik ve psikolojik sorunlar ile karşı karşıya gelebilmektedir. İlk kez anne adayı olan kadınlarda bu belirtilerin ilk görülmesi özellikle de fizyolojik değişimler, bu anne adaylarının psikolojik yönden desteklenmesi gerektiğinin göstergesi olmuştur. Çünkü ilk kez fizyolojik değişimlerin bu yönlü net bir şekilde görülmesi anne adayında kaygı ve korku oluşmasına neden olmaktadır. Bu kaygı ve korku oluşmasını engellemek için en iyi psikolojik faktör başka bir anne adayının bu olacaklardan bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü bu duruma önceden hazırlıklı olması gerekiyor.

Anne Adayının Hamilelik Sürecinin Rahat Geçirebilmesi için Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

  • İhtiyaç duyulduğunda yakın çevreden sosyal destek istemek daha iyi olur,
  • Eşle iyi bir iletişim içerisinde olmak da fayda var
  • Hamilelik dönemi hakkında bilgi sahibi kesinlikle olmalı
  • Sosyal çevreden uzak kalmamak için sosyal aktivitelerde bulunmak
  • Bebeğe hazırlıkla ilgili deneyimli kişilerden bilgi almak gerekir, eğer yoksa bu konudaki profesyonellerden yardım istemek gerekmektedir
  • Gereksinim duyuluyorsa, psikolojik destek almak da fayda vardır

Bunlar arasında sayılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu