Hamilelik

Hamilelikte Koronavirüse Yakalanmanın Riskleri

Hamilelikte Koronavirüse Yakalanmanın Riskleri Nelerdir? Şu anda hamile kadınların koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonuna karşı genel nüfustan daha duyarlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, her viral hastalıkta olduğu gibi, hamile kadınlar enfekte olurlarsa daha ciddi hastalık riski altında olabilirler.

Hamilelikte Koronavirüse Yakalanmanın Riskleri Nelerdir? Hamile kadınlar, virüse maruz kalmamak için ellerini sık sık yıkamak, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak ve virüsün dolaşımda olduğu bölgelere seyahat etmekten kaçınmak gibi genel nüfusla aynı önlemleri almalıdır. Ateş, öksürük veya nefes darlığı gibi koronavirüs enfeksiyonu belirtileri yaşarsanız derhal sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

Hamilelikte Koronavirüse Yakalanmanın Bebeğe Zararları

Koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun hamile kadınlarda veya fetüslerinde doğum kusurlarına veya diğer sorunlara neden olduğuna dair şu anda hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, her viral hastalıkta olduğu gibi, hamile bir kadın enfekte olursa daha ciddi bir hastalık için potansiyel bir risk vardır. Ateş, öksürük veya nefes darlığı gibi koronavirüs enfeksiyonu semptomları geliştiren hamile kadınlar derhal sağlık uzmanlarına başvurmalıdır.

Şu anda hamile kadınların koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonuna genel popülasyondan daha duyarlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, her viral hastalıkta olduğu gibi, hamile bir kadın enfekte olursa daha ciddi bir hastalık için potansiyel bir risk vardır. Hamile kadınlar Covid-19’a maruz kalmamak için ellerini sık sık yıkamak ve hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak da dahil olmak üzere genel nüfusla aynı önlemleri almalıdır. Hamileyseniz ve Covid-19 semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınızla iletişime geçmelisiniz.

Koronavirüs Düşüğe Neden Olabilir Mi

Koronavirüs düşüğe nenden olabilir mi? Hamile kadınların Covid-19’un yayıldığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmalarını önermektedir. Seyahat etmeniz gerekiyorsa kendinizi virüsten korumak için ellerinizi sık sık yıkamak, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak ve kalabalık yerlerden kaçınmak gibi adımlar atmanızı önerir Hamilelik döneminde mecbur kalmadığınız sürece uzun yolculuklardan uzak durmaya bakın. Çok kalabalık ortamlardan uzak durmaya bakın ve maske takmaya özen gösteriniz. Diğer yandan kendinizi ağır işlerden ve ağır bir şeyleri kaldırmaktan uzak durunuz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu