Güzellik

Kozmetik Ürünlerin Ömrü 

 

Kozmetik Ürünlerin Ömrü

Makyaj yapmayı neredeyse bütün kadınlar sever, bunun yanında kozmetik ürünleri de almayı da… Renk renk rujlar, mat ya da simli farlar, kirpikleri uzatan ve dolgunlaştıran rimeller, mevsime uygun allıklar, kıyafetlerle uyumlu ojeler ve sayamadığım daha nice makyaj malzemesi hemen tüm kadınları cezp eder. Kırmızı bir ruju olsa da kadının onun her tonunu ister. Sürmese bile her renk farı almaya çalışır. İş fazlalık ürünlerden kurtulmaya geldiğinde ise farklı bir hal alır çünkü kolay alınan makyaj malzemeleri öyle kolayca atılamaz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise ömrü tükenen makyaj malzemelerini atma konusunda bir kere bile düşünmemek gerektiğidir. Çünkü son kullanım zamanını tüketmiş olan makyaj eşyaları zarar saçar. Nasıl ki bir yoğurt son kullanma tarihinden sonra yenmezse, bir et insanı zehirlerse; bu malzemeler de insanı zehirler. Özellikle yüzümüzde kullandığımız bu malzemelerden de en kısa zamanda kurtulmamız gerekir. Peki bir ürünün kullanım süresinin ne kadar olduğunu nasıl anlarız? Bir ruj aldığımızda ya da bir allık yapmamız gereken ilk şey etiketlerinin olduğu kısma iyice bakıp kavanoza benzer bir şekil bulmaktır. Burada o ürünün açıldıktan sonra kullanılabileceği maksimum süre yazar. O kavanozun içinde 12 m yazıyorsa 12 months yani 12 aylık kullanım süresi vardır. Aynı şekilde 6 m, 6 ay ya da 9 m, 9 aya denk gelir. Bu nedenle aldığımız bir ürünü sürekli kullandığımız bir not defterine kaydedip; kullanım süresini kontrol edebiliriz. Bunun dışında kaba olarak bu ürünlerin kullanım sürelerini belirtecek olursak…

– Göz kalemi: 24 ay,

– Güneş kremi: 12 ay,

– Ruj: 18 ay,

– Allık: 12-18 ay,

– Far: 12 ay,

– Fondöten: 6 ay,

– Eyeliner: 3-6 ay,

– Rimel: 3-6 ay boyunca kullanılmalıdır.

Son olarak makyaj fırçalarının temizliği de makyaj malzemelerinin kullanım süreleri kadar önemlidir. Allık, fondöten fırçalarını kullanım sıklığına göre ayda bir ya da iki kez yıkamalı; süngerleri ise her hafta temizlemeliyiz. Çok sık kullanımlarda da her ay süngerin değiştirilmesi oldukça sağlıklı olacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu