Sağlık

Mide Ekşimesi: Yenecekler ve Yenmeyecekler

Pek çok kişide yemeklerin ardından çok yoğun ve şiddetli bir şekilde mide yanması meydana gelebiliyor. Son derece olumsuz ve rahatsız edici olan bu durum, kişinin yemekten alacağı tüm zevkini ve tadını kaçırmasına neden oluyor. Mide yanması genel itibari ile göğsün ortasından boğaza kadar olan kısım içerisinde görülen yanma duygusu olarak tanımlanabiliyor.

Mide Ekşimesi: Yenecekler ve Yenmeyecekler
Mide Ekşimesi: Yenecekler ve Yenmeyecekler

Mide Yanmasında Etkili Olan Faktörler

Mide yanması sorunu mide içerisinde bulunan asit reflü ve mide içeriğinin alt yemek borusu kapağı olarak tabir edilmekte olan yerden geçmesi ile yemek borusunun içini ıslatması sonucunda oluşan bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Bu noktada yemeklerde tüketilen bir takım yiyecekler, mide yanmasının oluşumunu etkileyebiliyor.

Mide Ekşimesi: Yenecekler ve Yenmeyecekler
Mide Ekşimesi: Yenecekler ve Yenmeyecekler

Mide ekşimesi sorunu sadece yenen yiyecekler ile değil aynı zamanda da bir zaman dilimi içerisinde yenen ani ve yüksek oranları ile de doğrudan etkili oluyor. Çünkü çok fazla yemek tüketimi de midede yanma oluşumuna neden olan faktörlerin en başında geliyor. Bunun dışında yemeğin nasıl yendiği de mide yanması oluşumunda son derece etkili oluyor.

Özellikle yemeğin hareket haline yenmesi de mide yanmasının oluşumuna doğrudan etkide bulunuyor. Bu yüzden mide yanması sorunu yaşayan veya yaşamayan herkesin kesinlikle hareket halinde yemek yememeye özen göstermesi gerekiyor. Bunun dışında da yağlı yiyeceklerin yenmesi de midede yanmanın ortaya çıkmasına neden olabiliyor ki mide yanması kişinin tüm gününün kötü geçmesine neden olabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu