Sağlık

OBEZİTE DE FARKINDALIK

 

Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkan “sağlığa zarar veren anormal ya da aşırı yağ birikimi’’ olarak tanımlanan bir sağlık problemidir.Tüm dünyada ve ülkemizde ciddi oranlarda artışı ve beraberinde çeşitli komplikasyonlara neden olmasından dolayı dikkatleri üzerine çekmiştir. DSÖ(dünya sağlık örgütü) tarafından 21. YY ın en ciddi küresel sağlık sorunu olan Obezite; bir hastalık olarak kabul edilmiştir.

 

OBEZİTE DE FARKINDALIK

Ülkemizde de 15-17 Kasım 2006 tarihinde İstanbul’da “DSÖ Avrupa Obezite ile Mücadele Bakanlar Konferansı” gerçekleştirilerek “Avrupa Obezite ile Mücadele Belgesi” imzalanmıştır. Bu şekilde ülkemizde de bireylerde farkındalık oluşturmak için obezite ile mücadele başlatılmış oldu.Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

 

 

OBEZİTE DE FARKINDALIK

 

Obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir.

Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.

 

OBEZİTE DE FARKINDALIK

DSÖ tarafından 2015 yılı için yapılan çalışmalar ışığında, 2,3 milyar kişinin aşırı kilolu, 700 milyon kişinin obez olacağı tahmin edilmektedir (Nguyen ve El-Serag, 2010).Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite sıklığı

·         Erkeklerde %20,5

·         Kadınlarda ise % 41,0

·         Toplamda % 30,3

olarak bulunmuştur.(Obezite,Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı)

Günümüzde diyetle karbonhidrat ve yağ içeriklerinin artmış olması, fiziki aktivitelerden uzaklaşarak, bilgisayar ve televizyon başında daha çok vakit geçirmek, tüm yaş grupları içinde obeziteyi önemli bir toplum sağlığı sorunu haline getirmiştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu