Eğitim & Kurs

Oyuncu Seçmelerinde Başarılı Olmanızı Sağlayacak Öneriler

Oyuncu olmak için seçmeler en önemli aşamadır. Çünkü elemeler bu bölümde yapılır ve sınırlı sayıda kişinin kaydı olacağından istenen şartları yerine getirmek gerekir.

Oyuncu Seçmelerinde Başarılı Olmayı Sağlayacak Adımlar 

Oyuncu seçmelerinde başarılı olmak için önceden hazırlık yapılabilir.  Yani ne yapılacağını bildiğiniz halde hazır değilseniz alınan sonuçlar pek iç açıcı olmaz. Bu noktada karakteri ve duyguyu yansıtabilmek için öncelikle bunu benimsemek gerektiğini ve doğal içten şekilde oynamak gerektiğini belirtmek gerekiyor.  Bunun dışında ezberinizin tam olması en önemli adım… Hazırlanması istenen ya da sizin kendi hazırladığınız sahnenin tüm repliklerinin ezberlenmesi, rol sırasında takılma olmaması son derece önemlidir. Jürilerin de en çok önem verdiği konu ezberinizin ne kadar güçlü olduğudur.  İkinci olarak kostüm giymemek, günlük ve şık bir kıyafetle gitmek önemli diğer bir konudur. Elemelerde rolü anlatan kıyafet olmamalıdır. Kendinizi yansıtan bir halde rolü canlandırmanız beklenir. Saç ve makyaj da aynı şekilde özenli ancak kararında olmalıdır. Eğer oyunculuğunuzun önüne geçen makyaj ve görüntü olursa kötü izlenim olacaktır.

Seçmelerde Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Maddeler

Oyuncu seçmelerinde dikkat edilmesi gereken diğer maddeler şunlardır:

  • Zamanında gitmek, jüriyi bekletmemek, bu şekilde teksti yeniden gözden geçirme zamanının olması
  • Hiçbir şeyi kişisel algılamamak, jürilerin kişisel zannettiğiniz soruları olabilir, ancak bunların hazırlıklı olması gerekir.
  • Jüriye çok fazla soru sormayın, anladığınız biçimde ole odaklanın.
  • Oyunu oynarken şüphe ve tereddütler olması normaldir. Ancak bunu belli etmeden ve kendinize güvenerek oyunu sahneleyin.
  • Rolün gerekliliklerini iyi şekilde yorumlayın. Bir role odaklanmak iyi şekilde sahnelemek için doğru yorumlamak gerekir. Gerektiği zaman kendinizden bir şeyler katmanız gerekebilir. Bu şekilde oyunculuk tekniğinizi de göstermiş olursunuz. Ayrıca bol pratik yapmayı unutmayın, yorum katabilmek için hakim olmak gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu