Hamilelik

Sağlıklı Hamilelik Süreci İçin Önemli 8 Adım!

Sağlıklı Hamilelik Süreci İçin Önemli 8 Adım! Sağlıklı hamilelik süreci için yapılması gerekenler anne adaylarının konforlu bir dönem geçirebilmesi için kritik bir durumdur.  Bilinçli hamileliğe dikkat etmek gerekmektedir.

Sağlıklı Hamilelik Süreci İçin Önemli 8 Adım! Sağlıklı hamilelik süreci geçirebilmek, her anne adayında mümkün olmamaktadır. Hazırlıksız gebeliklerde zihinsel olarak kabullenme sorunları yaşanabilir. Yeni duruma hazırlanmadan yakalanmak tüm hamilelik sürecinin sıkıntılı sürmesine devam edebilir.

Kabızlık Sorunu Önlemleri

Lifli gıdalar tüketmek hamilelik dönemi sorunu için son derece önemlidir. Kan akışınız ve sindirim sisteminiz değişeceğinden kabız kalmamaya dikkat etmelisiniz. Bağırsaklarınız vücudunuzun en önemli bölümlerindendir. Bağışıklık sisteminizin zarar görmemesi için bolca lifli doğal yemek ve meyveler almalısınız.

Hamilelikte Kilo Kontrolü

Hamile kalmak sadece kilo almaktan ibaret değildir. Yediğiniz yemeklerin istediğiniz yemeklerden olması ruhsal açıdan önemlidir. Besin değeri olmayan yiyecekler ciddi bir soruna neden olabilir. Bebek sağlığı ve kendiniz için de travma kaynağı durumlardan uzak durmalısınız.  En yüksek değer olarak 15-18 kiloyu üst limit olarak belirleyebilirsiniz.  En az 9 kilo sağlıklı olarak bilinmektedir.

Kusma Engelleyen Yeme Alışkanlıkları

Küçük porsiyonlar tüketmek sindirim sisteminizi kolay hale getirecektir. Midenizde fazla asit yanmayla beraber kusmalara neden olabilir. Geceleri hafif proteinli gıdalar sizi hem tok hem de kusmaktan uzak bir halde tutacaktır. Protein midenizi zorlamayan yiyeceklerde daha çok yer almaktadır. Hayvansal olmayan proteinleri seçebilirsiniz.

Hamilelikte Düzenli Egzersiz 

Sırt kaslarının desteklenmesine odaklanılarak ağrı ve kilo sorunlarınız azalabilir. Hamilelik boyuncadüzenli olarak bel kaslarınızın güçlendirilmesi, ilerleyen dönemlerde daha da avantaj olacaktır.

Hareketsiz Kalmamak

Yük taşımak ve biyolojik açıdan yeni bir durumda bulunmak size zorlayıcı gelebilir. Fakat oturduğunuz yerde bile düzenli hareket yapabilirsiniz. Hareketsizlik hamileliği kolay geçirmek için en son yapılması gereken durumdur. Doktorunuz özellikle söylemediği sürece bunu yapmamalısınız.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Damarlarınızda daralma olması bebek sağlığını doğrudan etkiler. Hamileyken sigara ve alkol ile uyuşturucu türlerinden uzak durmalısınız.

Kontrollü Tedavi Süreçleri

Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı, radyolojik işlemler olmamalıdır. Bebek zihinsel sağlığı ve düşük risklerinin azalması bakımından mutlaka dikkat etmelisiniz.

Diş Eti & Burun Kanamaları Kontrol Edilmeli

Diş eti ve burun kanamaları hamilelikte görülen sorunlar arasındadır. Bu durumun yaşanmaması için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu