Ekonomi

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ayı tuzağı ve boğa tuzağı borsada dalgalanmalar ve bu duruma karşı yatırımlarınızda dikkat edilmesi gerekenleri ifade etmektedir. İki durum birbirinden tam bağımsız değildir.

Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Borsada ayı tuzağı ve boğa tuzağı bazı tekniklerle tespit edilebilmektedir. Tuzaklar hakkında bilgi sahibi olmak için grafik analizi yapmalısınız.

Boğa Tuzağı Nedir Nasıl Tespit Edilir?

Düşüş eğilimine işaret eden yanlış bir sinyal olarak tanımlanan boğa tuzağı, birçok yatırımcının zarara uğramasına neden olmaktadır. Varlıklara yatırım yapanlar boğa tuzağı engeline takıldıklarında ciddi bir zarar oluşabilecektir. Yatırımdaki duygusal yöne bağlı olarak bu zarardan kaçınılması gerekmektedir.

Endişelerinizin tam azaldığı yatırım sürecinde yeni ve sert bir düşüş yaşandığında bir ilerleme kaydedilmez. Önceden durumu tespit edenler zararı kontrol edebilmektedir. Boğa tuzaklarını grafiklerde görmek için borsa yatırım iniş çıkışlardaki fiyat aralıkları doğru okunmalıdır.

  • Stop loss emri vermek, varlıklarınızı koruyan önemli bir adımdır. Yeni fiyatlandırmada takip zor olsa da risklere karşı sizi koruyabilir.
  • Genel yatırımlarınızı tek trend yönlü yapabilirsiniz. Kendinize bu sayede likidite sağlayabilirsiniz.
  • Breakout noktasında işlem yapmamanız önerilir. Arada kaldığınız olasılıklarda sadece geri çekilmelerde işlem yapabilirsiniz.
  • Breakout noktasında varlık satın aldıysanız mum çubuklarını takip alın ve yükselen mum iyiye işarettir. Hızlı düşüşler görebilirsiniz ve bu uyarı demektir. Düşen çubuk durumlarında yeni kararlar almanız gerekecektir.

Ayı Tuzağı Nedir?  Hangi Piyasalarda Oluşur?

Fiyat düşüşüne bağlı kar elde edecek olan yatırımcılar, ayı tuzağı ile karşılaştıklarında satışlarda çıkmaza girebilir. Varlığa tekrar yatırım esnasında düşüş trendi beklenen düzeyde olmadığında ayı tuzağı kapsamında olacaktır. Boğa tuzağına göre daha sinsi bir sorun olduğu düşünülmektedir. Kar oranı kesin olarak görülen yatırımlarda tahminler epey zor olabilmektedir.

  • Göreceli güç endeksinin tespit edilebilmesi için teknik eğilimlerle alakalı kapsamlı bir inceleme gerekecektir. Ayı tuzağı, forex, hisse senedi, vadeli yatırım, bonolarda oluşabilmektedir.
  • Ayı tuzağına düşmemek için düşen fiyattaki değişikliklerin yeniden nasıl devam edeceğine bakılmalıdır.
  • Odak noktanız işlem hacmi olmalıdır ve hacmi düşük işlemlerde sert hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Alım satımlar esnasında görülen uyumsuzlukları kontrol edebilirsiniz. Uyumsuzluk tuzak işareti demektir.
  • Netlik arayışınız borsada tuzaklar için çok önemlidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu