Sağlık

Şifa Kaynağı Kamkat Meyvesi

Sağlığınıza son derece faydalı olan gıdaların pek çoğu aslında çok iyi bilinmediğinden tüketilmiyor. Son dönemde faydalarına her geçen gün yenileri eklenen kamkat meyvesi de bunlardan biridir. Ülkemizde çok sayıda tansiyon ve kolesterol hastası bulunduğundan kamkatın da daha faydalarından daha verimli şekilde istifade edilebilmesi için sık tüketilmesi gerekir.

Şifa Kaynağı Kamkat Meyvesi
Şifa Kaynağı Kamkat Meyvesi

Kabuğu İle Tüketilen Tek Narenciye KamKat

Aslında kamkat meyvesi çok da yabancı olduğumuz bir tada sahip değil. Çünkü portakal, limon ve mandalina familyasından bir meyvedir. Önemli olan ise bu meyvenin kabuğu ile birlikte tüketilmesidir. Yani vitamini aslında kabuğunda gizlidir. Kokusu ise bergamota benzetildiği için Türk damak tadına son derece uygun bir meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Şifa Kaynağı Kamkat Meyvesi
Şifa Kaynağı Kamkat Meyvesi

Ekşi meyvelerden hoşlanmayanlar kamkatı çok sevecek. Çünkü tatlı meyve grubunda yer alıyor. C vitamini yönünden tam bir şifa deposu olduğundan özellikle kış mevsiminde taze olarak tüketilmesi öneriliyor. Aynı zamanda antioksidan özelliği de bulunan bir meyve olduğu için cilt rahatsızlıklarını önlediği ve cilde iyi geldiği de biliniyor. Sadece cilt dostu olmakla kalmayan bu meyve bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Dolayısıyla vücudunuzu pek çok hastalıktan koruyabilecek tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. C vitaminin yanı sıra A vitamini yönünden de zengin bir meyve olan kamkatta B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunuyor. Bu vitaminler sinir sistemi ile son derece yakından ilgilidir. Bu yüzden sinir sistemi rahatsızlıkları olanlara da bol miktarda kamkat tüketmeleri öneriliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu