Güzellik

Stres Azaltan Gıdalar

Günümüz yaşamında insanlar çeşitli nedenlerden dolayı stres yüklüdürler. Bu stres yükünün azaltılması için insanların yaptıkları çeşitli uygulamalar vardır, bu uygulamalar egzersiz, diyet ve gıda tercihidir. Stres yüklü insanlar beslenmesinde yapacakları değişiklik ve egzersizlerle stres yükünden kurtulmaya çalışırlar. Haftalık üç veya daha fazla yapılan aerobik çalışmaları, stres yükünün azaltılması sağlamaktadır.

Stres Azaltan Gıdalar
Stres Azaltan Gıdalar

Stresten kurtulmanın en iyi yöntemi Stres azaltan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesidir. İnsanlar beğendikleri ve severek yedikleri ürünleri tüketirken, mutluluk hormonu salgılarlar, bu durumda kişinin stresi üzerinden atmasını sağlar. Bunun sağlarken tükettikleri besinlerden birisi portakal olmuştur. C vitamini deposu olan portakal, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için stres hortumunun azaltılmasını sağlamaktadır. Stres yükünü azaltan besin kaynaklarından birisi de Ispanak olmuştur.

Stres Azaltan Gıdalar
Stres Azaltan Gıdalar

Stres azaltan Besin Kaynakları Nelerdir

Sebze içerisinde en zengin vitamin kaynağına sahip Ispanak, adeta bir magnezyum deposudur, besin değerinin yüksek olması kişinin Stres’ten uzak kalmasını sağlar. Stres yükünü azaltan besinlerden birisi de yağlı balıktır. Adrenalin kontrol altında tutulmasını sağlayan yağlı balık kalp sağlığının korunması için tüketilen bir besin kaynağıdır. Bu nedenle Stres azaltılmasında oldukça etkilidir.

Stres yükünü azaltan diğer besin ve içecekler ise siyah çay, Şam fıstığı gibi yemiş ürünlerdir. Eğlencelik tabir edilen Şam Fıstığı mutluluk hormonunu artırdığı için Stres’i de yok etmektedir. İnsanların günlük yaşam dönemlerinde yaklaşık bir avuç fıstık yemesi Stresi azalttığı gibi başta kalp sağlığı olmak üzere birçok konu da insanlara fayda sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu