Sağlık

Soğuk Su ve Asitli İçecekler Diş Hassasiyetini Tetikliyor

 

Bu yazımızda sizler diş hassasiyeti ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Dondurma ya da meyve gibi yiyeceklerin tüketilmesi ile dişler üzerinde ani bir sızlama olması diş hassasiyetini işaret etmektedir.

Diş hassasiyeti, hatalı olarak yapılan diş fırçalama, çürük ya da diş eti problemleri gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ağız bakım ürünleri kullanılarak geçici çözümler aramak yerine hekim kontrolünde tedavi uygulanması gerekmektedir. Diş hassasiyeti genel olarak bir ağrı ile başlamaktadır. Keskin, ani ve derin ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrı sorunları kişinin iş, sosyal yaşam kalitesini düşürecek olan boyutlara gelebilmektedir. Diş etinin çekilmesi de diş hassasiyetinin önemli nedenleri arasındadır. Özellikle soğuk su ve asitli içecekler diş hassasiyetini tetikliyor.

Çürüyen Dişler Hemen Etkileniyor

Zaman geçtikçe dişi sarmaya başlayan mikroorganizmalar ile beraber dişler çürümeye başlamaktadır. Ortaya çıkan hassasiyet algısı, çürük şekilde bulunan doku diş minesini harap ettiği zaman görülebilmektedir. Çürümüş olan dişte, dentin açığa çıkması ile beraber soğuk sıcak hassasiyeti yükselmektedir.

Diş Hekiminden Yardım Alın

Eski dolgular, çürükler ya da diş eti çekilmeleri diş hassasiyetinin nedenleri arasında yeralmaktadır. Başta basit bir problem olarak yer alsa bile önlem alınmadığı zaman insanlar üzerinde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dişler üzerinde hassasiyet gözlendiği zaman vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması tavsiye edilmektedir. Hassasiyetin sıklık durumu ve şekli, tedavi seçeneklerini en iyi şekilde belirleyebilmektedir. Bununla beraber insanlarında diş sağlığı için ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekmektedir. Diş tabakaları bölgesine zarar verilmemesi için yumuşak kıllı fırça kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber diş hassasiyeti problemi için diş hassasiyeti giderici macunlar ve florlu diş bakım ürünlerinin düzenli kullanılması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu