Anne-Çocuk

Sürekli Ağlayan Bebeğin Sorunu Neler Olabilir?

Sürekli Ağlayan Bebeğin Sorunu Neler Olabilir? Her zaman anne ve babaların en büyük sorunlarından biri ağlayan bebeğin sorunu ne olabilir olduğundan uzmanlardan yardım almak zorunda kalmaktadırlar.

Sürekli Ağlayan Bebeğin Sorunu Neler Olabilir? sorusu annelerin ve babaların en büyük sorunlarının başından olup en doğru yanıtları almak için araştırmalar yapmaktadırlar. Anne ve babalar devamlı olarak ağlayan bebeklerinin sorunlarını çözememeleri daha fazla sorun oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı bu tarz sorun yaşayan anne ve babalar ilk olarak bir uzmandan yardım almayı tercih ederler.

Bebeğin Devamlı Olarak Ağlaması

Bebekler genel olarak kendilerini anlatamadıkları için her şeyi ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Ancak bazı ağlamalar devamlı olarak devam ederse bebekte bir sorun meydana gelmesine neden olabilir. Bebeklerde ağlama hali çok daha uzun sürmesi durumunda bebek kucağa alındığında ağlamaya devam ederse büyük bir sorun var demektir. Bebeğin 2 saatten daha fazla ağlaması pek çok anne ve baba için büyük bir sorun teşkil etmektedir. 1 yaşın altında olan bebelerin aşırı sesli bir şekilde ağlaması huzursuzluk olarak tanımlanmaktadır. Huzursuz olan bebeklerin öykü, fizik muayene ve gerekmesi halinde laboratuvar tetkikleriyle radyolojik değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Bebeğin Ağlama Nöbetlerinin Devam Etmesi

Aşırı ağlama sorunu ile doktora gelen bebeklerin bir bölümü muayene bitene kadar ağladıktan sonra susmaktadır. Şayet bebek sakinleşiyor ise bu sorunun altında ciddi bir durumun olasılığı çok daha düşük olmaktadır. Ancak bebek muayene süresince susmadan ağlıyor ise ve sakinleşmiyorsa sorun pek çok yönden değerlendirmeye alınmalıdır. Bazı laboratuvar tetkikleri sonrasında teşhis konulması gerekmektedir. Bu testler şu sorunlar için yapılmalıdır;

  • Tam kan sayımı enfeksiyona bağlı sorunlar için,
  • Tam idrar tahlili idrar yolu enfeksiyonu,
  • Batın tahlilleri bağırsak sorunları,
  • Kan glukoz kalsiyum elektrolit düzeyleri diyabet için,
  • Beyin omurilik sıvısı incelenmesi menenjit için,
  • EKG kaklp ile alakalı sorunlar için,
  • Spesifik metabolik testler ise kalıtsal metabolik hastalıklar için,

Bebeklerin devamlı ağlaması sorunu genel olarak farklı sorunlardan kaynaklı olabileceği gibi bazı zamanlarda ise bebeğin sağlık sorunları yaşayabilmesi nedeni ile olabilir. Bundan dolayı her türlü sorunlar için kesinlikle doktora başvurulması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu