Güzellik

Yüzdeki Benler Nasıl Aldırılır, Tehlikesi Var Mı?

Yüzdeki Benler Nasıl Aldırılır, Tehlikesi Var Mı? Yüz benleri bazen görüntü açısından rahatsız edici veya bazı durumlarda tehlikeli olabiliyor. Peki yüz benlerimi nasıl aldırabilirim diyenler için çözüm önerileri nelerdir?

Yüzdeki Benler Nasıl Aldırılır, Tehlikesi Var Mı? Yüzümdeki benleri aldırmak zararlı mıdır gibi soruların cevapları merak konusu. Tıpta ‘nevüs’ olarak adlandırılan benler cildin her bölgesinde bulunabilir. Yüzdeki benler daha dikkat çekici oluyor ve kişileri rahatsız edebiliyor. Benlerin çoğunluğu iyi huylu olmakla beraber bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Özellikle zaman içerisinde daha da büyüyerek dikkat çeken benler çoğunlukla tehlikeli benler olabiliyor. Bu durum benin şekline, rengine ve büyüklüğüne bağlı. Benler, lazer  tedavisi ve plastik cerrahi ile alınabiliyor.

Hangi Benler Tehlikelidir?

Her zaman aynı boyutta olan ve simetrik olan benler genellikle tehlikeli değildir. Genellikle cilde bitişik olurlar. Bu tür benlerin görüntü rahatsızlığı harici alınmasına gerek yoktur. Fakat bazı benler, ciltten kabarık, asimetri, koyu renkli, sınırları belli olmayan benlerdir ve hızla büyürler. Bu belirtiler fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Lazer ile Ben Aldırma

Lazer tedavisi ile yalnızca iyi huylu benler alınabilir. Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Hızlı bir yöntemdir. Birçok ben bir arada alınabilir. 1 hafta sonra lazer izleri tamamen yok olur. Oluşan kızarıklık 1-6 ay arasında düzelir ve tam iyileşme görülür. Ciltten kabarık benlerin çok yer kaplamayan türlerine de lazer tedavisi ile ben aldırma yöntemi uygulanabilir.

Plastik Cerrahi ile Ben Aldırma Nasıldır?

Plastik cerrahi ile ben aldırma yüz benlerinde daha çok  tercih edilen bir yöntemdir. Kötü huylu olduğundan şüphelenilen ya da kesin tanı ile tehlikeli olan benler, büyük ve asimetrik olurlar. Bu tür benler, plastik cerrahi ile ben aldırma operasyonu yapılarak temizlenir. Operasyon küçük iğneler ile benlerin altına ve etrafına lokal anestezi uygulanarak yapılır. Cerrahi ile ben ve benin alt dokusu tamamen temizlenir ve cilt üzerinde bene ait hiçbir kalıntı kalmamış olur. Operasyon sonrası yaraya pansuman yapılıp kapatılır. Kesiye bağlı ufak tefek ağrılar görülebilir. Bu ağrılar için ağrı kesiciler yeterli olur. Yaraya düzenli pansuman yapılarak iki gün sonra iyileşme görülmeye başlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu