Güzellik

Yatarken Makyajınızı Temizlemeyi Unutmayın

 

Yatarken Makyajınızı Temizlemeyi Unutmayın

Temizlenmeden yatılan göz makyajı gözlerde tahrişe neden oluyor. Kişide kuru göz, kaşıntı gibi şikâyetler görülüyor. Göz kapakları ve gözaltlarına sürülen far zaman içerisinde gözyaşında ve gözün konjonktiva adlı dış zarı ile temas ederek tahrişe neden olabiliyor. Kirpiklere sürülen rimeli ve kirpik diplerine uygulanan eyelineri uzun saatler çıkarmayan ve göz makyajını temizlemeyen bir kadının göz kapaklarının altında pürtüklü bir görünüm ve bunların içinde de siyah partikülleri görmek mümkündür. Bu durum gözyaşı salgılayan hücrelerde soruna yol açar. O nedenle yatmadan göz makyajının hassas bir temizleyici ile çıkarılması çok önemlidir.

 

Makyajla uyumak cildin büyük derecede zarar görmesine neden olur. Makyaj ürünlerinin çoğunun içinde bulunan kimyasal maddeler uzun süre ciltte kaldığında cildi kurutur ve cildin nefes almasını engeller. Bu zarara maruz kalmak için tüm yüzün makyajlı olması gerekmez. Tek bir makyaj ürünü bile kullanıldıysa ve bu temizlenmeden uyunduysa bütün gece boyunca cilde bu ürün zarar verir. Cilt, gece uyurken kendini yeniler. Dolayısıyla makyaj temizlenmeden uyunduğunda cildin kendini yenilemesine engel olunur. Makyaj malzemeleri bazında oluşan zararları şu şekilde açıklayabiliriz.

Maskara ve Göz farı ile uyumanın zararları

Maskara ve Göz farı ile uyumanın zararları

Maskarayı temizlemeden uyumak kirpiklerin kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Ayrıca kirpik diplerini tıkayan maskara, yeni kirpiklerin çıkmasına da engel olur. Bütün gece kirpiklerde kuruyan maskara kirpiklerden daha zor temizlenir. Temizlerken gözün tahriş olmasına neden olabilir. Bu yüzden gözde kızarıklıklar, bakteriler, yanda gibi problemler ortaya çıkabilir. Göz farı ise fırça veya parmaklarla uygulandığı için kolay mikrop bulaştırabilir. Bütün gece göz kapaklarında bulunan far alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bakteri oluşumu yüzünden gözde arpacık çıkmasına neden olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu