Ekonomi

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? Sorusu kredi kartında borçlanan kart kullanıcıları tarafından merak edilen önemli bir sorudur. Bizde bu yazımızda kredi kartının asgarisi ödenmediği takdirde karşılaşacağınız sorunları ele aldık.

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? Sorusuna öncelikle bazı uyarılar ve hatırlatmalar ile başlayalım. Öncelikle kredi kartı bir para çekme veya taksitlendirme aracıdır, borçlanmak için değildir. Kredi   kartından borçlanan insanların borçlarını ödememe durumunda kara listeye alınmaya kadar giden yasal işlemlere dahil olmak zorunda kalabilirler.

Kredi Kartını Ödemeyi Unutursam

Eğer kredi kartınızın son ödeme tarihini geçirirseniz ne olur? Son ödeme tarihi kartın hesap kesim tarihinden sonraki bir hafta 10 gün aralığındaki zamandır. Bu tarihe kadar ödemediğiniz faturalar, ödenmeyen gün sayısı kadar faizlenir. Eğer bu ödeme gecikmesi yıl içinde 3 kere gerçekleşirse kartınız kullanıma kapatılır.

Ödenmeyen Borçlar Sicile İşlenir Mi?

Ödenmeyen borçlar bir gün dahi geçmiş olsa kredi siciline işlenir ve kredi notunuzu etkiler. Bir ay kadar ödenmeyen borçlanmalar 1 dönem ödenmemiş olursa öncelikle bu ay kadar faiz borcu ödersiniz fakat bunun için yasal takip başlatılmaz. Yalnızca Sicil kredinizde bir ay gecikmiş olarak görünürsünüz.

Kartınızı 2 Ay Ödemeyi Unutmak

2 ay ödenmesi unutulan kredi kartı borçlarından dolayı kartınız kullanıma kapatılır. Artık kartınız limit doğrultusunda kullanılabilecek durumda da olsa nakit para çekilemez yani kullanılamaz. Bu süreçte banka ve yetkili kişiler size düzenli olarak borçları ödemenizi hatırlatacaklardır. Üst üste iki ay kredi kartı borcunun ödenmemesi sonucunda kontrol ve söz hakkı tamamen bankaya devredilir.

Kartımı 3 Ay Ödemedim

3 Ay boyunca ödenmeyen kredi kartları için sahiplerine yasal işlem başlatılır. Size 7 gün verdikten sonra hala ödenmeyen borçlar olursa banka sizin bütün mal varlığınızda hak talep edebilir ve haciz işlemi gerçekleştirilebilir.

Kara Listeye Girersiniz

Kart borçlarınızı artık ödemiş bile olsanız 5 sene boyunca kara listede tutulursunuz. Sicile işlenen bu durum sizi kart alımı veya mal alımı sırasında taraflarca değerlendirilip reddedilmenize neden olabilir. Bunları önlemek ve faiz ödememek için kartınızı ödeme tarihinde ödemeye özen gösterin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu