Ekonomi

Hesap Numarası Kaç Haneli 2018 (Tüm Bankalar)

Ülkemizde bankacılık sektörü oldukça ilerlemiş durumdadır. Artık insanlar para ile ilgili tüm işlemlerini bankacılık işlemleri ile yapmaktadırlar. Özellikle ülkemizdeki bankacılık sektörünün gelişimi ve mobil bankacılık imkânlarının oldukça ilerlemesi ile artık para alıp gönderme işlemleri sıklıkla ve oldukça hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Ama bilmediğimiz bankalara para yollanırken hesap numaralarının kaç haneli olması gerektiği konusunda tereddüde düşmekteyiz. Özellikle günümüzde bankamatik kartlarının birçoğunun üzerinde hesap numarası sulanmamaktadır.

İban Numarası

Günümüzde artık para alma ve gönderme işlemlerinde İban numaraları çok daha fazla yaygın hale gelmiştir. Özellikle daha güvenli olması ve hesap numaralarına göre daha net olması daha çok tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. İban numaraları ülkelere göre değişmekle birlikte ülkemizde standart olarak 26 hanelidir.

Bankalara Göre Hesap Numarası Haneleri

Ülkemizde bankalara göre hesap numarası hanelerinde değişiklik olabilmektedir. Ve bu farklılık insanları zor durumda bırakabilmektedir. Çünkü bu tür yanlışlar gönderilen paraların yanlış hesaplara gitmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple daha önce para alma ya da gönderme yapmadığınız bir banka işle işlem yapıyorsanız muhakkak hesap numarasının kaç haneli olduğu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bankalara göre hesap numarası hane sayısı ise şu şekildedir;

8 haneli hesap numarası olan bankalar: Halkbank,  TEB, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank şeklindedir.

7 haneli hesap numarası olan bankalar: Türkiye İş Bankası,  Akbank, Garanti Bankası ve Denizbank şeklindedir. Bunun yanında Vakıfbank 17 hane, HSBC 12 hane, Kuveyt Türk 7+1 hane şeklindedir.

Hesap Numaralarının Önemi

Her ne kadar günümüzde EFT işlemlerinde İban numarası kullanılsa da özellikle havale işlemlerinde güvenlik açısında hesap numaraları güncelliğini ve önemini korumaktadır. Bu sebeple bankaları hesap numarası hane sayılarına dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu