Ekonomi

Doların Türkiye İçin Önemi

 

Tarihsel süreçte ABD’nin doların önemini arttırmasıyla, dünya üzerindeki hakimiyetini en iyi şekilde sağladığını söyleyebiliriz. Doların Türkiye için önemi ise ABD’nin dünyaya hakimiyet sağlamasından ötürü gelmektedir.

Türkiye’de Dolar

Doların Türkiye için önemi tamamen ülkeler arası ilişkiden kaynaklanmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, dış ticaretlerinde bu para birimini kullanıyor. Türkiye iç piyasasında TL kapsamında üretmiş olduğu değeri, dış ticaretinde (cari açığı dahil) dolar olarak vermek zorundadır. Tüm ödemeler dolar üzerinden yapıldığı için Türkiye ekonomisi büyük ölçüde dolar altından yürümektedir.

Doların Önemi Olduğu Noktalar;

Türkiye’de doların ne kadar önemi olduğunu kanıtlayan ilk husus, yabancılara mal ya da hizmet karşılığı elde edilen dövizlerdir. Bunlar sigorta, ihracat, turizm, taşımacılık üzerinden elde edilmektedir.

İkincisi, cari transfler yoluyla gelen dövizlerdir. İşçi havaleleri ve hibeler bu kapsamda yer almaktadır.

Net hata noksan ise kaynağı belli olmayan döviz girişlerini ifade etmektedir.

Yabancıların doğrudan yatırım yolu ile gelen dövizleri de doların Türkiye için önemli olduğunun göstergeleri arasında. İstihdam yarattığı için en makul – kalıcı olan döviz olarak nitelenmesi mümkündür. Bunun içinde mal üreten; işletme ve fabrikalar yer alır. Beraberinde banka, sigorta, taşımacılık, enerji ve marketler de yer almaktadır.

Sıcak para ise yabancıların Türkiye’ye finansal, kısa yatırım ama ile getirdikleri dövizleri kapsamaktadır. DİBS, BİST, yurt dışından alınan krediler ve mevduatlar bu kapsamda yer almaktadır.

Sonuç olarak ise;

Doların Türkiye’deki yeri üzerinden yapılan açıklamalar ile önemini kapsayacaksınız. Türkiye’de karşılanması zorunlu olan kısa vadeli borçlar için tutarının 210 USD’ye tekabül ettiğini bilmelisiniz. İhraç kaleminin %60’nın hammadde olduğu bilinmektedir. Yakıt enerji gibi alanda ise açık tutarı 450 milyar dolar civarında hesaplanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu